Shoqata e të verbërve në Durrës zgjedh kryetarin (VIDEO)

11/11/2017 - 14:59

   Të verbërit, jo vetëm në Durrës por në shkallë kombëtare, përballen jo vetëm me pamundësinë fizike të të parit, por më shumë edhe me indiferencën e shtetit në krijimin e kushteve më të përshtatshme për ta.

“Pagesat e paindeksura që prej vitit 2009 si dhe problemet e mëdha sociale dhe ekonomike me të cilat përballet kjo shtresë shoqërie ishin objekt i takimit të radhës të zhvilluar në Durrës nga shoqata e të verbërve”, deklaroi Franko Rrufaj, kryetar i shoqatës së të verbërve në Durrës.

Për vitin 2018, për këtë kategori është parashikuar në buxhet një rritje prej 5% që është e pamjaftueshme për t’i dhënë zgjidhje nevojave më emergjente të tyre.

Nëntori është një muaj zgjedhjesh për këtë shoqatë. Anëtarësia voton për drejtuesin e ri. Në qytetin e Durrësit numërohen aktualisht 500 anëtarë. Në mbyllje të diskutimeve, u vijua me votimet. Në krye të shoqates së të verbërve për degën e Durrësit u zgjodh Jonuz Meta.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rruga “Aleksandër Goga” është dëmtuar mjaft gjatë viteve të fundit.

Të varfërit në këtë vend po bëhen çdo ditë e më të varfër, pasi kanë mbetur jashtë vëmendjes së shetit.

Grimcat e pluhurit apo siç njihen ndryshe pm 2,5 janë ndotësit kryesor të ajrit, të shkaktuar nga qarkullimi i madh i automjeteve, fabrik

Në Shqipëri gratë që behën nëna përfitojnë leje prindërimi për 52 javë, edhe pse jo të paguara me 100% të pagës.

Emisioni “Stop” në Tv Klan sonte trajtoi mashtrimin që u bën qytetarëve një mjeke e quajtur Alma Robo.

Ekspertët e faqes së internetit “Numbeo”, të specializuar për informacionet statistikore për qytetet dhe shtetet, intervistuan banorët në

Akademia “Lider të rinj me integritet” nisi rrugëtimin e saj nga universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës (UAMD).

Rentabiliteti i sistemit të drejtësisë duket se ka rënë dukshëm vitet e fundit teksa shihet se norma e fajësisë tek personat e dyshuar ka

Për Thoma Rubinë është heshtur. Jetimin e mbetur nga lufta që Durrësi e mori që fëmijë dhe e edukoi e arsimoi.