Shoqëria civile proteston për qentë e rrugëve të vrarë në Durrës (VIDEO)

Postuar: 13/06/2018 - 12:30

Qentë endacakë të rrugës janë kthyer në një problem të madh publik në Durrës. Qytetarët durrsakë me ngulm kanë kërkuar pastrimin e rrugëve nga qentë rrugaçë që janë burim rrezikshmërie për popullatën. Jo vetëm rreziku i kafshimit është real, por i përhapjes së sëmundjeve ngjitëse infektive që bartin.

Por një grup i shoqërisë civile ka protestuar para bashkisë së qytetit të Durrësit, për helmimin dhe asgjësimin me metoda të jashtëligjshme nga kjo bashki të qenve të rrugëve. Përfaqësuesi i kësaj shoqërie, Sazan Guri, ka akuzuar bashkinë për metodat që ka përdorur, të cilat i quan barbare.

Guri ka thënë se kanë të dokumentuar me filmime dhe videovrasjet masive të qenve në Durrës.

Në protesten e shoqërisë civile kanë marrë pjesë edhe nënshtetas të huaj.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Je i pakënaqur me notën që ke marrë në provimin e parë të maturës shtetërore?

S.K, 24 vjeç nga Morava e Beratit zbret me nxitim shkallët e Gjykatës së Shkallës së Parë, ku tashmë është vendosur fati i martesës së sa

Tregtarët e Durrësit thonë se dy janë arsyet pse çmimi i patates është trefishuar gjatë javës së fundit për konsumatorin.

Shqipëria renditet e shtata në botë për numrin e azilkërkuesve në Bashkimin Europian në vitin 2017, pas shteteve që i ikin luftës, si Sir

   Emisioni “Stop” ka bërë një vëzhgim në plazhin e Durrësit për të parë se çfarë kushtesh ofron për pushuesit gjatë sezonit veror, megji

   Shqipëria nuk merr pjesë në Rusi me ekipin kombëtar, pasi nuk ia doli dot të kualifikohej.

Një çift bashkëshortësh është bërë pjesë e seancës së ndërmjetësimit në rubrikën "Shihemi në Gjyq".

Në shumë raste sjelljen e mirë të tjerët ta marrin për dobësi dhe fare lehtë mund të biesh pre e nëpërkëmbjes dhe bullizmit.

Qytetarë në Tiranë protestuan sot para Drejtorisë së Policisë së Tiranës kundër vrasjes së grave.