Shpallen 12 rektorët e rinj në universitetet publike të Shqipërisë

31/07/2020 - 12:03

Shqipëria tashmë ka 12 rektorët e rinj të dalë nga zgjedhjet e 30 korrikut, që do të drejtojnë Rektoratet e Universiteteve Publike.

Prof. Artan Hoxha është zyrtarisht rektori i Universitetit të Tiranës. Pas karrierës së tij si dekan te Fakulteti Juridik, tashmë ai do të drejtojë Universitetin më të rëndësishëm në Shqipëri.

Arben Gjata është konfirmuar tek Universiteti i Mjekësisë kurse rektori i Universitetit Bujqësor do të jetë Fatbardh Sallaku. Ndërkohë tek Universiteti Politeknik rektor do të jetë Andrea Maliqari, ndërsa tek UAMD është rikonfirmuar Kseanela Sotirofski.

Emrat e rektorëve për universitetet e tjera vijojnë si më poshtë:

LISTA E FITUESVE PËR REKTOR

 1. Andrea Maliqari- Universiteti Politeknik i Tiranës
 2. Kseanela Sotirofski- Universiteti ”Aleksandër Moisiu” i Durrësit
 3. Dhimitër Bello- Universiteti Fan S. Noli Korçë
 4. Arben Gjata- Universiteti i Mjekësisë
 5. Artan Hoxha- Universiteti i Tiranës
 6. Suzana Golemi- Universiteti “’Luigj Gurakuqi’’ Shkodër
 7. Bektash Mema- Universiteti ‘’Eqrem Çabej’’ Gjirokastër
 8. Roland Zisi- Universiteti ‘’Isamil Qemali’’ Vlorë
 9. Kastriot Çaushi-  Universiteti i Arteve
 10. Agron Kasa-  Universiteti i Sporteve
 11. Fatbardh Sallaku- Universiteti Bujqësor në Tiranë
 12. Skënder Topi – Universiteti ”Aleksandër Xhuvani” i Elbasanit

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mjeku Tritan Kalo ka apeluar për respektimin e masave me qëllimin frenimin e përhapjes së infeksioneve.

Pas shpërthimit të pandemisë gjimnazi “Petro Nini Luarasi” dyert e shkollës i hapi vetëm në ditët kur u zhvilluan provimet e maturës.

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe studime nga institucione të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulë

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka shpërndarë një video mesazh të mjekes Najada Çomo.

Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim prekës për nënën e tij Aneta, e cila u nda nga jeta një ditë më parë.

Banorët e pallatit 1035, në lagjen nr. 9 të qytetit të Durrësit, janë njoftuar për lirimin e banesave, pasi pallati i tyre do të shembet.

Urdhri i Stomatologut ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Aneta Ramës, e cila ka qenë me profesion mjeke stomatologe.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, gjatë takimit me epidemiologët e Tiranës, një prej vatrave kryesore n

Është ndarë nga jeta doktoresha e QSUT-së Albana Çela.

Besimtarët myslimanë festojnë ditën e sotme festën e Kurban Bajramit, por për herë të dytë si në Fitër Bajram, në kushtet e masave anti-c