Shpallen 12 rektorët e rinj në universitetet publike të Shqipërisë

31/07/2020 - 12:03

Shqipëria tashmë ka 12 rektorët e rinj të dalë nga zgjedhjet e 30 korrikut, që do të drejtojnë Rektoratet e Universiteteve Publike.

Prof. Artan Hoxha është zyrtarisht rektori i Universitetit të Tiranës. Pas karrierës së tij si dekan te Fakulteti Juridik, tashmë ai do të drejtojë Universitetin më të rëndësishëm në Shqipëri.

Arben Gjata është konfirmuar tek Universiteti i Mjekësisë kurse rektori i Universitetit Bujqësor do të jetë Fatbardh Sallaku. Ndërkohë tek Universiteti Politeknik rektor do të jetë Andrea Maliqari, ndërsa tek UAMD është rikonfirmuar Kseanela Sotirofski.

Emrat e rektorëve për universitetet e tjera vijojnë si më poshtë:

LISTA E FITUESVE PËR REKTOR

 1. Andrea Maliqari- Universiteti Politeknik i Tiranës
 2. Kseanela Sotirofski- Universiteti ”Aleksandër Moisiu” i Durrësit
 3. Dhimitër Bello- Universiteti Fan S. Noli Korçë
 4. Arben Gjata- Universiteti i Mjekësisë
 5. Artan Hoxha- Universiteti i Tiranës
 6. Suzana Golemi- Universiteti “’Luigj Gurakuqi’’ Shkodër
 7. Bektash Mema- Universiteti ‘’Eqrem Çabej’’ Gjirokastër
 8. Roland Zisi- Universiteti ‘’Isamil Qemali’’ Vlorë
 9. Kastriot Çaushi-  Universiteti i Arteve
 10. Agron Kasa-  Universiteti i Sporteve
 11. Fatbardh Sallaku- Universiteti Bujqësor në Tiranë
 12. Skënder Topi – Universiteti ”Aleksandër Xhuvani” i Elbasanit

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Covid-19 i ka marrë jetën drejtorit të Pallatit të kulturës në Librazhd, Arianit Alliu në moshën 46-vjeçare.

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor ka mbyllur dy fasoneri në qytetin e Përmetit për shkak të mungesës së protokollit anticovid.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka zhvilluar sot një takim me familjarët e pacientëve të shtruar me Co

Studiuesi i historisë Kristo Xhimitiku përmes një statusi në rrjete sociale shkon rreth 100 vite prapa në kohë, në periudhën kur projektu

Vëllai i të ndjerit Leonard Skabona, 60-vjeçarit që u hodh nga Spitali “Shefqet Ndroqi” duke gjetur për pasojë vdekjen, ka folur lidhur m

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar një video-mesazh dhe u bënë thirrje të gjithë qytetarëve

Përvjetori i 108-të i Ditës së Pavarësisë e gjen Shqipërinë në një situatë të pazakontë, teksa përballet me pandeminë Covid-19.

Në një postim në “Facebook”, ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi bën të ditur se është konsituuar Këshilli i Arsimit të La

Gazetarja Anila Hoxha ndodhej në Porto Romano, pranë familjes Përgega e cila është prekur nga tërmeti i 26 nëntorit dhe edhe sot e kësaj

Një vit pas tërmetit të 26 nëntorit të vitit 2019, familjarët kanë zhvilluar homazhe në vendin ku ngrihej objekti katër katësh i familjes