Shqiptarët në Karakurt të Ukrainës do të mësojnë gjuhën amtare në shkollë

12/08/2015 - 21:34

12 gusht 2015 –  Në fshatin Zhovtneve (Karakurt) të rajonit Bolgrad në Odesa të Ukrainës shqiptarët, që jetojnë këtu, do të mësojnë gjuhën e tyre amtare qysh në bankat e shkollës. Kjo u bë e ditur në një takim të komisionit të përhershëm për çështjet e arsimit, kulturës, sportit, trashëgimisë historike dhe politikës rinore e këshillit të rajonit. Për studimet në Shqipëri u vendos të dërgohet mësuesja e shkollës së fshatit Natalia Kirçeva. Në Shqipëri Kirçeva do të bëjë kurse tremujore, pas mbarimit të të cilëve mësuesja do të mundet të japë në mënyrë fakultative gjuhën shqipe në Karakurt. Gjithashtu, më 1 shtator 2015 do të vijë në shkollën vendore literatura e nevojshme për mësimin e gjuhës shqipe, njofton portali ukrainas “Bessarabia INFORM”.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një familje e re në Shkodër është shtuar ditën e sotme me tre fëmijë. Trenjaket Elena, Soleil dhe Kristel gëzojnë shëndet të plotë.

Gëzim i trefishtë për familjen nga Hasi, për ardhjen në jetë shëndosh e mirë të trenjakëve Marleo, Ajla dhe Anea në maternitetin "Koço Gl

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni S

Fiks Fare denoncoi një skandal në shëndetësi, ku një viktime nga Covid 19 i kanë vjedhur një pajisje oksigjeni me vlerë 5 mijë euro.

Shqipëria konsiderohet si një ‘parajsë’ për pensionistët e huaj, për shkak të kostos së lirë të jetesës raport me të ardhurat me tyre.

Mjekja shqiptare, Eneida Doko, 34 vjeç, ndërroi jetë në Gjermani pas një aksidenti rrugor.

Në këtë javë të dytë të vaksinimit anti-covid ata që po i nënshtrohen këtij procesi është personeli shëndetësor i pavionit COVID të Pedia

Përfaqësuesi i Kishës Orthodokse në Lezhë, Koço Kapedani, i cili u dhunua nga punonjësi i një firme private ka folur për "News 24".

Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka ndërruar jetë në moshë të re.

Vajza e piktorit të njohur shqiptar, Mustafa Arapi ka njoftuar se babai i saj është shtruar ditën e djeshme në spitalin "Shefqet Ndroqi",