Shtëpia e blerë me borxhe pak kohë më parë u dëmtua rëndë nga tërmeti, familjarët mbesin në rrugë (VIDEO)

06/12/2019 - 16:47

Një muaj e gjysmë më parë, një familje e mbërritur para 12 vitesh në Durrës nga rrethi i Skraparit, pas shumë sakrificash blenë një apartament te pallati i të përndjekurve në lagjjen nr.18.

Apartamenti që bleu familja Aliaj është dëmtuar shumë rëndë dhe në të është vënë shiriti i pabanueshëm nga grupet e ekspertëve.

Familjarët kanë mbetur në qiell të hapur. Në një intervistë për "DurrësLajm", bashkëshortët Aliaj tregojnë se pjesën më të madhe të parave për blerjen ë apartamentit i kishin marrë borxh tek të afërmit.

Ata i janë drejtuar sërish rajonit numër 4 për të plotësuar një formular mbi dëmin e shkaktuar në banesë.

"Nuk duam ndihma, duam të dimë ku do të shkojmë? E kemi blerë apartamentin 45 milionë lekë të parregulluar, sa nisëm ta rregullonim. Paratë i kemi borxh e vitin tjetër do aplikonim për të marrë kredi për të larë borxhin. Po flemë në makinë me djalin. Pallati është braktisur nga të gjithë banorët", thotë e zonja e shtëpisë.

11 ditë pas tërmetit tragjik që goditi qytetin bregdetar, bashkia e Durrësit dhe qeveria janë duke zvarritur popullin durrsak të mbetur në mes të katër rrugëve, të pastrehë, të paushqyer, e në të ftohtë.

Pas tërmetit bashkia dhe rajonet në varësi të saj hapën dyert për të marrë ankesat e qytetarëve për dëmet e shkaktuara. Qytetarët nxituan në rajone e më pas në bashkinë e qytetit ku plotësuan formularët përkatës për dëmet që u janë shkaktuar nga tërmeti.

Por pas më shumë se një jave sërish kanë nisur aplikimet. Të gjithë banorët kanë të njëjtin shqetësim, çfarë do të bëhet me banesat e tyre të pabanueshme si pasojë e shkatërrimit nga tërmeti.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Historia e vëllezërve Shemsedi dhe Isa Abazi nga qyteti i Gjilanit, të cilët humbën jetën nga tërmeti i 26 nëntorit, në Durrës, ishte në

Dhurata është 48 vjeçe dhe jeton në një nga apartamentet e banesave sociale, pranë Ujësjellësit në Durrës.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka inspektuar poliklinikën e specialiteteve nr.

Në sallën  e konferencave të Fakultetit të Edukimit, të enjten u mbajt një leksion i hapur nga  Prof. As. Dr.

Hapësirat e pakta publike që kanë mbetur në Durrës shfrytëzohen gjatë orëve të paradites nga të moshuarit, që shfrytëzojnë ditët me diell

 “Targeti i vendosur prej 475 mijë qytetarësh për kryerjen e Kontrollit Mjekësor Bazë është kapërcyër me mbi 7700 qytetarë, që do të

"Në të dy sektorët e shëndetësisë dhe atë të mbrojtjes sociale janë 41 dokumente,  të cilat qytetarët mund t’i aksesojnë online".

Në një rrëfim ekskluziv për emisionin "Me Zemër të Hapur", në News24, bashkëshorti i 50-vjeçares Drita Saliaj, që u masakrua nga tre të r

Sipas një skenari normal, pa rritje të emigracionit dhe rënie të lindjeve mosha mesatare e popullsisë Shqipërisë sipas projeksioneve të O