Si të mbrohemi nga sëmundjet e lëkurës gjatë verës, flet dermatologia e njohur në Durrës (VIDEO)

15/07/2019 - 16:24

Ermira Demiraj, mjeke specialiste e lëkurës në spitalin Rajonal të Durrësit, ka ngritur një sërë problematikash në lidhje me shëndetin e popullatës dhe kryesisht të pushuesve në stinën e verës. 

"Mos u ekspozoni nga ora 10 deri në orën 16 në diell dhe në plazh, por edhe në këto orare duhet të përdorni kremin, kapele, syzet, kryesisht nga popullata e riskuar", thotë ajo.  

Sipas Demirajt, konsumimi i ujit të pijshëm duhet të shtohet në këtë periudhë, ndërsa vëmendje të veçantë duhet t’i kushtohet infeksioneve virusale, bakteriale dhe mykotike.

"Mundësia e përhapjes së sëmundjeve ngjitëse është shumë e madhe kryesisht sëmundjet e lëkurës", nënvizon mjekja. "Bëni kujdes sepse sezoni i plazhit, është favorizues për këto sëmundje, që duan nga mjeku vizita të specializuara."

Për mjekët e Durrësit shtimi i popullisë në këtë stinë shton edhe sëmundjet infeksioniste e për këtë qëllim kujdesi nga e gjthë popullata duhet të jetë i madh. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më 7 dhjetor 2019, lektorët e universitetit "Aleksandër Moisiu" Durrës (UAMD, Osman Metalla dhe Eugen Pepa, dhe Lions Club International

Shtyhet sërish nisja e procesit mësimor për Universitetin e Mjekësisë dhe atë Politeknik në Tiranë.

Aureli dhe Alesjo janë dy fëmijë që janë hedhur nga pallati i tyre dhe i kanë shpëtuar tërmetit, ndersa familjarë kanë ndërruar jetë.

Tërmeti i rëndë, mëngjesin e 26 nëntorit la pas 51 viktima dhe qindra të plagosur.

Një muaj e gjysmë më parë, një familje e mbërritur para 12 vitesh në Durrës nga rrethi i Skraparit, pas shumë sakrificash blenë një apart

Pasi vendi ynë u godit nga një tërmet i fuqishëm më 26 nëntor, duke shkaktuar viktima dhe njerëz të lënduar, frika dhe paniku ‘mbërthehu’

30 sekonda….vetëm 30 sekonda fatale mjaftuan për të shkatërruar vatrën e ngrohtë familjare të Ajet Meçjas.

Edhe banorët e lagjes numër 7 në Durrës kanë mbajtur frymën pezull pas tërmetit të 26 nëntorit.

 “Buxheti i vitit 2020 është buxheti i rindërtimit të qendrave shëndetësore dhe spitaleve, pa cenuar shërbimet për qytetarët” - Kështu u

Psikologia Valbona Treska ka dhënë mesazhin për të gjithë qytetarët që janë prekur nga tërmeti i 26 nëntorit që t'i drejtohen atyre dhe m