Skamja në polici/ Drejtuesit pyesin vartësit a kanë lavatriçe e TV

18/07/2019 - 16:35

Për gjendjen ekonomike të vështirë të punonjësve të policisë është folur shpesh por vetëm tani duket se po fillon të bëhet dicka konkrete për ta përmirësuar atë.

Me një telegram që mban datën 17 korrik, Drejtoria e Burimeve njerëzore u kërkon drejtuesve të policisë që të japin informacion ne lidhje me gjendjen ekonomike të gjithë vartësve të tyre për të kuptuar situatën reale në të cilën ndodhen ata. Në telegram thuhet se brenda datës 26 korrik cdo komisariat dhe drejtori duket te ketë dërguar në mënyrë shkresore të dhënat e grumbulluara.

Për të bërë një pasqyrë sa më të qartë të gjithë efektivët e policisë do të plotësojnë 2 formularë me të dhënat e tyre dhe pjestarëve të familjes. policët do të japin të dhëna të detajuara në lidhje me banesën; nëse e kanë të tyren apo me qera, sipërfaqen dhe kushtet e saj.

Po ashtu në formular ka pyetje të detajuara edhe për elektroshtëpiaket. Punonjësii policisë do të përgjigjet nëse ka në shtëpi televizor, lavatrice apo elektroshtëpiake të tjera. Një tjetër pyetje është për pjestarët e familjes të punësuar si dhe për të ardhurat mujore që grumbullon familja e policit.

Burime nga Policia e Shtetit thanë për News24 se këto formularë do të shërbejnë për të identifikuasr punonjësit e policisë në vështirësi ekonomike në mënyrë që të mund të ndërtohen politika përkrahëse ndaj tyre. Para pak kohësh vetë kryeministri Edi Rama ka premtuar rritje pagash për punonjësit e policisë dhe investim më tepër për këtë strukturë. /BalkanWeb

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, zbuloi në rubrikën “Opinion”, në News24, se si është aktualisht gjendja shëndetësore e Ramë

Pasojat e pastërmetit të 26 nëntorit në Durrës janë dramatike në këtë prag dimri për mijëra banorë në Durrës.

Qendra “Smart Center” në Durrës vjen me oferta festive në muajin dhjetor.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu nga Qendra Sociale “Gonxhe Bojaxhi”, është shprehur se shërbimi  shënd

E ftuar në rubrikën "Opinion" në "News 24", psikologia Artemis Shehu tha se trauma pastërmet mund të zgjasë deri në katër javë.

Ashtu siç ishte përcaktuar edhe nga Ministra e Arsimit dhe Sportit, ka nisur sot procesi mësimor në zonat e goditura rëndë nga tërmeti sh

Shqiptarët nga e mbarë bota vazhdojnë që të japin kontribute të çmuara për të prekurit e tërmetit të 26 nëntorit.

Më 7 dhjetor 2019, lektorët e universitetit "Aleksandër Moisiu" Durrës (UAMD, Osman Metalla dhe Eugen Pepa, dhe Lions Club International

Shtyhet sërish nisja e procesit mësimor për Universitetin e Mjekësisë dhe atë Politeknik në Tiranë.

Aureli dhe Alesjo janë dy fëmijë që janë hedhur nga pallati i tyre dhe i kanë shpëtuar tërmetit, ndersa familjarë kanë ndërruar jetë.