Stafi i Ujësjellësit të Durrësit dhuron gjak për fëmijët talasemikë (VIDEO)

Postuar: 21/02/2018 - 13:48

Stafi i Ujësjellës Kanalizime Durrës i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak. Në mjediset e ndërmarrjes së UKD-së afro 40 persona të stafit administrativ dhe mbështetës kanë dhuruar gjak për nevojat e fëmijëve talasemikë dhe për operacionet që zhvillohen në spitalin e Durrësit.

Banka e gjakut është instaluar që në mëngjes pranë dispecerisë së Ujësjellësit dhe ka qëndruar aty deri në mesditë. Duke qenë se dhuruesit e gjakut janë pakësuar ndjeshëm, Kryqi i Kuq ka nisur një fushatë ndërgjegjësimi pranë institucioneve publike për dhurimin e gjakut.

Nga ana tjetër kërkesat për gjak të sigurt rriten ndjeshëm qoftë për fëmijët që vuajnë nga Talasemia, qoftë edhe për shkak të aksidenteve që ndodhin pothuajse çdo ditë në territorin e qarkut.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Emisioni “Stop” ka bërë një vëzhgim në plazhin e Durrësit për të parë se çfarë kushtesh ofron për pushuesit gjatë sezonit veror, megji

   Shqipëria nuk merr pjesë në Rusi me ekipin kombëtar, pasi nuk ia doli dot të kualifikohej.

Një çift bashkëshortësh është bërë pjesë e seancës së ndërmjetësimit në rubrikën "Shihemi në Gjyq".

Në shumë raste sjelljen e mirë të tjerët ta marrin për dobësi dhe fare lehtë mund të biesh pre e nëpërkëmbjes dhe bullizmit.

Qytetarë në Tiranë protestuan sot para Drejtorisë së Policisë së Tiranës kundër vrasjes së grave.

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati dhe ai i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi zhvilluan një bashkëbisedim me stude

Anxhela Meçani mbylli sytë një herë e përgjithmonë, ndërsa familjarët e saj janë ende të shokuar nga lajmi i kobshëm që kanë marrë.

*Dy fëmijët më të mëdhenj, në apelin e tyre drithërues, thonë se tashmë janë kreu i shtëpisë dhe iu duhet të kujdesen për mot

Pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, besimtarët myslimanë shqiptarë dhe ata në mbarë botën, festojnë Fitër Bajramin.