Starton në Durrës Olimpiada e 18-të mbarëkombëtare “Fest Matematika 7” (VIDEO)

07/05/2017 - 15:48

Ka startuar në Durrës Olimpiada e 18-të mbarëkombëtare “Fest Matematika 7” me pjesëmarrje të 42 fëmijëve nga të gjitha trevat mbarëshqiptare.

Ceremonia është zhvilluar në një shkollë jo publike, ndërsa Qendra Kulturore e Fëmijëve në bashkëpunim me bashkinë Durrës ka organizuar për tri ditë mikpritjen e fëmijëve e shoqëruesve të tyre.

Pjesëmarrës në këtë olimpiadë janë 42 fëmijë që përfaqësojnë Preshëvën, Kosovën  Maqedoninë e Shqipërinë. Durrësi përfaqësohet me tre nxënës të klasës së shtatë, 2 prej të cilëve pretendojnë pikët makimale prej 100 të tilla.

Avni Cuni, kreu i Qendrës Kulturore të Fëmijëve, tha gjatë ceremonisë se kjo është një traditë prej 18 vjetësh, dhe olimpiada ka autoritet të padiskutueshëm në përzgjedhjen e talenteve.

Nga olimpiada “Festa Matematika 7” kanë dalë dhjetëra fëmijë të talentuar që janë profesorë e shkencëtarë në universitetet më të mira të botës. Rasti i fundit është viti i kaluar ku nxënësi Gledis Kallço u rendit i treti në botë në olimiadën e matematikës në Kanada që ka dalë nga kjo olimpiadë nga klasa e katërt deri te e nënta.

Si Gledis Kallço, ka edhe shumë fëmijë të tjerë. Fituesit e kësaj olimpiade më 18 maj do të shkojnë në Gjilan të Kosovës ku do të zhvillohet faza përmbyllëse. Certifikimi i kësaj olimpiade është i njohur nga organizmat evropiane  dhe botërore. Një juri e përfaqësuar nga matematicienë  të mirëfilltë hartoi tezat e provimit të njohurive të një shkalle vështirësie të lartë, dhe me transparencë bëhet edhe dalja e rezultateve.

Organizmi i Olimpiadës në Durrës bëhet nga klubi Paskal i matematikës së Tetovës e sponsorizuar nga bashkia Durrrës. Olimpiadën e Matematikës e përshëndetën edhe autoritetet vendore në Durrës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kufizimi i lëvizjeve dhe bllokimi i punës në sektorin privat ka bërë që shumë familje të vihen në vështirësi të madhe për të mbijetuar.

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar dy “manuale” se si të veproni në mbrojtje nga koronavirusi i ri, i quajtur COVID-19, kur dilni

Shkollat do të vijojnë të qëndrojnë të mbyllura, ndërsa mësimet jepen online në mënyrë që nxënësit të mos humbasin vitin shkollor dhe të

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka postuar në profilin e tij disa foto që tregojnë grumbullime njerëzish.

Kufizimet në lëvizje, për shkak të Covid 19, kanë frenuar përhapjen e virozave normale duke ndikuar në rënien e flukseve spitalore për sh

Aktualiteti i dhimbshëm që po përjetojmë ka sjellë vështirësi financiare për shtresa të ndryshme sociale, e sidomos për ato në nevojë.

Klubi Rotarian Durrës është solidarizuar me popullin italian, i cili është duke luftuar me virusin vdekjeprurës, Covid-19.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në një komunikim me publikun tha se mbetet thelbësore ruajtja e stafi

Nën masa të rrepta sigurie është përcjellë sot për në banesën e fundit 71-vjeçari F.M, i cili ndërroi jetë nga virusi vdekjeprurës Covid-

Dy pacientë, kontakte të rastit zero të cilët pas ritestimit të dytë dolën negativë, po bëhen gati të lënë spitalin.