Studimi/ 1 në 10 fëmijë, informacion të padëshiruar në internet

15/05/2019 - 17:04

Televizioni dhe interneti luajnë një rol të rëndësishëm në edukimin e fëmijëve. Por një studim i fundit i UNICEF i prezantuar në konferencën ‘Fëmijët dhe edukimi mediatik’ na tregon një panoramë ndryshe të edukimit të fëmijëve në internet.Sipas studimit 1 në 10 fëmijë në Shqipëri kanë pasur një ngacmim seksual të padëshiruar në internet. Ndërsa gjysma e fëmijëve nën moshën 9 % kanë akses në internet.

“1 në 10 fëmijë shohin informacione online për vetvrasjen. Kjo është problemtike për sigurinë dhe shfrytëzimin seksual.1 në 4 fëmijë komunikojnë online me persona që nuk I kanë takuar dhe 16 % e tyre i takojnë ata persona që i kanë hasur në internet. Ndërkohë që vetëm 9 % e prindërve i dinë këto fakte.”- shprehet Sannete Nazen.

Për të garantuar një lundrim më të sigurt në internet,ministrja e arsimit Besa Shahini tha se mësuesit do të luajnë një rol kyc në kontrollin e nxënësve.

“Po mundohemi të ndërtojmë një strategji që është e aplikueshme në Shqipëri që mësuesit të arrijnë të mësojnë nxënësit për mënyrën e lundrimit të sigurt në internet dhe dientifikimin e lajmit të rremë nga lajmi i vërtet, në mënzrë që atat ët jenë aktiv dhe votues në të ardhmen.” -u shpreh ministrja Shahini

Kreu i Autoritetit të Mediave Audiovizive Gentian Sala vuri theksin tek rëndësia që media luan në edukimin e fëmijëve.

“Autoriteti i mediave audiovizive e ka parë mbrojtjen e fëmijëve në medina audiovizive të lidhur ngushtë me procesin e edukimit.Është prirje e viteve të fundit e autoriteteve rregullatore europiane për të investuar fuqishëm ku nxënësit dhe studentët janë një vëmendje e shtuar për tu përfshirë në këto projekte.” - tha kreu i AMA, Gentian Sala.

Pjesë e organizimit të kësaj konference ishte edhe Instituti i medias kreu i së cilës kërkoi nga ana e ministrisë së arsimit që edukimi medtiatik të jetë pjesë e lëndëve në sistemin arsimor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Janë testuar 13 raste të dyshuara tek udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton deri

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar një protokoll bashkëpunimi për forcimin e ndërveprimit në fushën e shërbimit shëndetësor, duke përfs

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Një qytetar nga Tirana Andreja Pepkolaj ,pretendon se zgjidh problemet shëndetësore e sociale të njerëzve , duke u lutur e kryer rituale

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të një 85-vjeçari.

Detaje të reja zbardhen për krimin brenda familjes në Xhafzotaj të Durrësit ku Lulzim Cuku vrau bashkëshorten e tij Manjola Cuku në mënyr

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.

Stresi i lidhur me punën ka një prevalencë të lartë tek punonjësit në Shqipëri.