Të papunë, të sëmurë dhe në izolim, familja në Durrës kërkon ndihmë (VIDEO)

27/03/2020 - 14:45

Kufizimi i lëvizjeve dhe bllokimi i punës në sektorin privat ka bërë që shumë familje të vihen në vështirësi të madhe për të mbijetuar.

Edhe pse qeveria ka bërë të ditur se ka një plan për të ndihmuar të gjithë personat që janë pa punë për shkak të karantinës, shumë familje të varfra nuk kanë asnjë mundësi për blerjen e gjërave bazë, siç janë ushqimet dhe ilacet.

Një nga këto është edhe Zabiko Likaj, e cila banon në një shtëpi me qira në hyrje të zonës së ish-Kënetës në Durrës. Ajo shprehet se punon në një rrobaqepsi dhe pas dy javësh që është vendosur karantina nuk kanë asnjë mundësi për të blerës ushqime apo ilaçe për bashkëshortin e sëmurë.

Katër vetë jetojnë vetëm në një dhomë me sipërfaqe 20 m2, pasi pronari i shtëpisë iu ka lëshuar vetëm një dhomë me qira, por edhe kjo përkohësisht.

Këtu jeton për momentin edhe Sanije Jaçaj, kunata e Zabikos, e cila pas vdekjes së bashkëshortit tregon se e nxorrën nga shtëpia ku ishte pasi nuk mund të paguante qiranë.

Si familja në fjalë ka shumë të tjera, të cilat kanë nevojë të menjëhershme për ndihmë në ushqime dhe ilaçe. Edhe pse ndihma e qeverisë do të akordohet së shpejti për personat që kanë pasur një punë dhe janë të siguruar, familja Likaj pret me shpresë një ndihmë të menjëherëshme.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një protestë paqësore është organizuar në Padova nga shqiptarë dhe italianë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar të shembur si sot dy javë më

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për