Temperaturat 'përcëllojnë' pemët në Durrës (VIDEO)

Postuar: 12/08/2017 - 19:43

Gjurmët e dimrit me borë e ngrica janë akoma te dukshme në Durrës. Përveç palmave që u thanë nga plazhi deri në qytetin e Durrësit, tharjes nuk i kanë shpëtuar as pemët e tjera halore, në krah të prefekturës dhe gjetkë. Janë bredha të llojeve të ndryshme, që janë tharë disa pjesërisht, disa thuajse tërësisht. Viktima të dimrit të egër kanë mbetur palmat anembanë qytetit që u mbollën në mandatin e parë të Rilindjes. Drurët halorë i rezistojnë të ftohtit, por dimri i 2017 ka qenë më i egri në vitet e fundit. Por, pas dimrit të egër edhe stina e verës ishte shumë e thatë.

Bimësia në Durrës në 2017-tën është përballur me dy ekstreme temperaturash, duke bërë që një pjesë e kësaj bimësie të thahet.

Palmat që i shpëtuan dimrit, por edhe drurët e tjerë zbukurues apo shkurret po thahen për mungesë uji në Durrës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një punonjës i portit të Durrësit ka denoncuar pranë redaksisë së portalit DurrësLajm ndotjen mjedisore në portin më të madh në vend.

Ndryshimet klimatike, sidomos ngrohja globale do të ndikojnë negativisht në cilësinë e ujit në Shqipëri, ku rreziku më i madh është për u

Plazhi i Currilave mbetet destinacioni i preferuar për durrsakët e vjetër, ndonëse ndërtimet e shumta kanë transformuar zonën.

Bashkia e qytetit të Durrësit pas punimeve të kryera në kuadër të projektit të ri në rrugën “Pavarësia” në plazh vendosi që qarkullimi  i

Certifikatat “online”, projekti më i ri i Bashkisë së Tiranës Banorët e Tiranës nuk do të rrinë më në radhë të gjata për të marrë certifi

Prej disa ditësh, në pjesën fundore të Shëtitores “Taulantia”, pranë “Sfinksit” janë vendosur shumë stola metalikë.

Gjatë muajve të verës në spitalin rajonal të Durrësit ka një shtim të numrit të fëmijëve të cilët kanë nevojë për ndihmë mjekësore për sh

Sezoni veror krijon një mbingarkesë në zonat bregdetare ku mijëra turistë kalojnë pushimet, por me shumë gjasë i ruan Zoti nga helmimi pr

Shinat e trenit kalojnë në brendësi të zonës së banuar në lagjen nr.13 e pavarësisht këtij fakti siguria për qytetarët nuk është në nivel

Kompensim në të holla dhe kompensim fizik, apo edhe raste ku këto dy skema ‘tradicionale’ mund të aplikohen të kombinuara.