Thahen për ujë banorët e pushuesit nga Plepat në Golem. Për 5 ditë asnjë pikë ujë në çesma

28/08/2015 - 13:18

28gusht 2015 – Thahen për ujë në mes të vapës pushuesit e banorët e zonës së plazhit, nga Plepat deri në Golem. Ditët e fundit të gushtit, të cilat përkojnë edhe me fundin e sezonit veror, janë shoqëruar me ndërprerjen e plotë të furnizimit me ujë. Një defekt në sistemin e ujësjellësit që çon ujin nga rezervuari i Manskurisë deri në bregdet ka lënë prej 5 ditësh në thatësirë të gjithë zonën, duke përfshirë Plepat, Shkëmbin e Kavajës, Përroin e Agait, Golemin e deri në afërsi të Qerretit. Pushues kanë shprehur shqetësimin për këtë situatë.

Ndërkohë që banorët që jetojnë aty thonë se që nga fillimi i verës kanë marrë me ndërprerje ujë, por këto ditë shënohet kulmi, pasi asnjë moment nuk kanë parë ujë në çesmat e tyre. Burime të ujësjellësit të Kavajës thonë se po punojnë për riparimin e defektit, por ende nuk ka një afat për përfundimin e punës dhe rikthimin e ujit. Për ironi, temperaturat e këtyre ditëve janë rritur me disa gradë, në krahasim me javën e shkuar, çka mendohet se është bërë shkak për defektin, si pasojë e mbingarkesës në rrjet.

Varësia, nga Durrësi apo Kavaja?

Rezervuari i Manskurise

(Rezervuari i Manskurise)

Si të mos mjaftonte problemi, shqetësim më vete është se konsumatorët nuk dinë ku të drejtohen. Ata i paguajnë faturat në Bashkinë e Durrësit, ndërsa si ujësjellës varen nga Kavaja. Edhe pse me ndarjen e re territoriale deri matanë Përroit të Agait zona i përket Bashkisë së Durrësit, konsumatorët nuk furnizohen nga Fushë-Kuqja, por nga rezervuari i Manskurisë. Ky i fundit, me ligj është në varësi të Bashkisë Kavajë, duke krijuar një kaos të vërtetë, pasi banorët nuk dinë ku të ankohen.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banorët e lagjes nr.16 në Durrës, në zonën ku mbrëmjen e të dielës u ekzekutua me armë zjarri Edmir Begu janë tronditur jo pak nga ngjarj

Një familje e re në Shkodër është shtuar ditën e sotme me tre fëmijë. Trenjaket Elena, Soleil dhe Kristel gëzojnë shëndet të plotë.

Gëzim i trefishtë për familjen nga Hasi, për ardhjen në jetë shëndosh e mirë të trenjakëve Marleo, Ajla dhe Anea në maternitetin "Koço Gl

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni S

Fiks Fare denoncoi një skandal në shëndetësi, ku një viktime nga Covid 19 i kanë vjedhur një pajisje oksigjeni me vlerë 5 mijë euro.

Shqipëria konsiderohet si një ‘parajsë’ për pensionistët e huaj, për shkak të kostos së lirë të jetesës raport me të ardhurat me tyre.

Mjekja shqiptare, Eneida Doko, 34 vjeç, ndërroi jetë në Gjermani pas një aksidenti rrugor.

Në këtë javë të dytë të vaksinimit anti-covid ata që po i nënshtrohen këtij procesi është personeli shëndetësor i pavionit COVID të Pedia

Përfaqësuesi i Kishës Orthodokse në Lezhë, Koço Kapedani, i cili u dhunua nga punonjësi i një firme private ka folur për "News 24".

Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka ndërruar jetë në moshë të re.