Tirana solidarizohet me banorët e Korçës të prekur nga tërmeti, dhurata nga çifti Veliaj

04/06/2019 - 09:38

Bashkia e Tiranës dhe qytetarët janë solidarizuar për t'iu ardhur në ndihmë familjeve të prekura nga tërmeti në Korçë dhe që jetojnë në çadër.

Nga dje, shumë qytetarë kanë sjellë ndihma bazike në shenjë solidariteti për familjet që jetojnë në çadër.

Janë organizuar tri kamionë dhe gjatë ditëve në vijim do të çojnë të tjerë.

Kësaj nisme solidariteti iu bashkua familjarisht edhe Erion Veliaj, kandidati për mandatin e dytë të kryebashkiakut të Tiranës. 

"Ne besojmë në parim një për të gjithë dhe të gjithë për një. Sot ka nevojë për ndihmë Korça, nesër e ka nevojë Tirana. Unë dhe Arjola si prindër të një bebi të vogël kishim merak fëmijët dhe dhurata jonë modeste ishte qumësht, panolina, biberon. Një nga vendimet e Këshillit Bashkiak do të jetë një fond solidariteti për ndërtimin shtëpive", tha Veliaj.

Stenda do të qëndrojë e hapur gjatë ditës dhe secili mund të bëjë një ndalesë dhe të solidarizohet me banorët e prekur nga tërmeti.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Universiteti Ndërkombëtar i Strugës, është një institucion me traditë në spektrin e universiteteve private jo vetëm në Maqedoni, por edhe

Qendra e Shërbimeve Arsimore (QSHA) ka publikuar rezultatet e provimit të Gjuhës shqipe dhe Letërsisë për “Maturën Shtetërore 2019”.

Franca është një ndër vendet e para në Europë kur vjen puna për të kërkuar azil nga shqiptarët.

E ndërsa vit pas viti numri i bebeve që vijnë në jetë po bie me shpejtësi, në 2018-ën numri i aborteve (ndërprerje e shtatzënisë) ka shën

Ditën e djeshme kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim elektoral në Finiq, ku prezenca e një flamuri grek në miting shkaktoi debat në r

Shqiptarët shpenzojnë më shumë për ushqime dhe arsim, europianët për banesë dhe argëtim.

Niveli i lartë i edukimit dhe kërkimit shkencor e ndihmon një shtet të orientohet me lehtë drejt zhvillimit ekonomik dhe shfrytëzimit me

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu nga Kukësi deklaroi se do të nisë rehabilitimi i gjashtë qendrave shën

Psikologët dhe sociologët në Durrës ngrenë alarmin e rritjes së adoleshentëve jo vetëm të dhunshëm, por edhe me precedentë të theksuar kr

Sot në emisionin “Me Zemër të Hapur” në News 24 është rrëfyer nëna e tre fëmijëve, e cila aktualisht thotë se i rrezikohet jeta.