"Toka e zemrave", për të tretin vit rradhazi aktivitet për fëmijët jetimë (VIDEO)

19/05/2017 - 18:51

Në kuadër të ditës ndërkombëtare të fëmijëve jetimë, shoqata “Shpresa e Jetimëve” në qytetin e Durrësit ka organizuar një aktivitet me moton “Toka e zemrave”, duke shënuar edicionin e tretë rradhazi. Ky organizim mbështetet nga Komiteti i bashkuar i Kuvajtit, të cilët janë donatorët kryesorë e mbështetës për fëmijët jetimë, si dhe Universiteti “Aleksandër Moisiu” Durrës.

Për të tretin vit rradhazi, kjo shoqatë sjell në vëmendjen e të gjithëve se çdokush duhet të sensibilizohet e t’u vijë në ndihmë sadopak kësaj shtrese. e cila më shumë se kushdo ka nevojë për mbështetje, për t’u ndjerë e barabartë, sit ë gjithë bashkëmoshatarët e tyre.

Valbona Medani, anëtare e kësaj shoqate, u shpreh se në qytetin bregdetar janë mbi 200 familje me fëmijë jetimë e fokusi i këtij takimi është sensibilizimi dhe mbështetja për këtë kategori popullsie.

Në këtë aktivitet ishin të pranishëm figura të shquara publike, përfaqësues të komuniteteve fetare, pedagogë etj, të cilët së bashku dhanë mesazhe sensibilizuese, mbështetëse dhe motivuese.

Për fëmijët jetimë ishte organizuar një festë shumëngjyrëshe, me personazhet e animuara dhe një kokteil, ku fëmijët patën mundësi të argëtoheshin. Gjatë aktivitetit u ndanë pakot ushqimore dhe lodrat për fëmijët që ishin përzgjedhur për të marrë pjesë në këtë aktivitet.

Shoqata “Shpresa e Jetimëve” është shoqatë lokale, e cila po e kthen në traditë ditën ndërkombëtare të fëmijëve jetimë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kufizimi i lëvizjeve dhe bllokimi i punës në sektorin privat ka bërë që shumë familje të vihen në vështirësi të madhe për të mbijetuar.

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar dy “manuale” se si të veproni në mbrojtje nga koronavirusi i ri, i quajtur COVID-19, kur dilni

Shkollat do të vijojnë të qëndrojnë të mbyllura, ndërsa mësimet jepen online në mënyrë që nxënësit të mos humbasin vitin shkollor dhe të

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka postuar në profilin e tij disa foto që tregojnë grumbullime njerëzish.

Kufizimet në lëvizje, për shkak të Covid 19, kanë frenuar përhapjen e virozave normale duke ndikuar në rënien e flukseve spitalore për sh

Aktualiteti i dhimbshëm që po përjetojmë ka sjellë vështirësi financiare për shtresa të ndryshme sociale, e sidomos për ato në nevojë.

Klubi Rotarian Durrës është solidarizuar me popullin italian, i cili është duke luftuar me virusin vdekjeprurës, Covid-19.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në një komunikim me publikun tha se mbetet thelbësore ruajtja e stafi

Nën masa të rrepta sigurie është përcjellë sot për në banesën e fundit 71-vjeçari F.M, i cili ndërroi jetë nga virusi vdekjeprurës Covid-

Dy pacientë, kontakte të rastit zero të cilët pas ritestimit të dytë dolën negativë, po bëhen gati të lënë spitalin.