Transferimi i nxënësve nga “Jusuf Puka” te “Bedrie Bebeziqi” pritet me protesta: Kushte skandaloze! (VIDEO)

23/10/2018 - 15:33

“Banjat kanë shpërthyer dhe era e rëndë e tyre futet në çdo klasë nga korridoret, banjat nuk kanë dyer dhe si rrjedhim në to nuk mund të shkosh, ndërsa kemi parë edhe minj”.

Këto janë shqetësimet që ngrejnë nxënës e prindër të shkollës “Jusuf Puka” të transferuar në shkollën “Bedrie Bebeziqi” prej dy ditësh.

Nxënësit ranë nga shiu në breshër. Shkolla e tyre nëntëvjeçare u mbyll për t’iu nënshtruar rikonstruksionit total, dhe 480 nxënësit u transferuan për të zhvilluar mësim turn i dytë te shkolla më e afërt “Bedrie Bebeziqi” në orarin e pasdites. Një ditë pas transferimit, nxënës e prindër u ngritën në protestë, pasi sipas tyre shkolla “Bedrie Bebeziqi” është në kushte edhe më të mjerueshme se “Jusuf Puka”.

Prindërit thonë se kushtet janë të papranueshme për të zhvilluar mësimin fëmijët e tyre për shkak se rrjeti hidraulik është i amortizuar dhe era e rëndë e tualeteve përhapet në klasa, tualetet janë pa dyer fare, klasat janë shumë të vogla, ndërsa bankat e karriget janë tërësiht të amortizura. Dritaret janë pa kangjella e klasat pa ndriçim e pa drita. 

Fëmijët thonë se në tualete ka edhe minj, ndërsa era e rëndë e tualeteve të bllokuara, përhapet në të gjithë korridoret e shkollës.

Vogëlushët thonë se më keq është shkolla ku i kanë transferuar, se sa ajo që i nënshtrohet rikonstruksionit.

Ndjekim shqetësimin e tyre.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rindërtohet dhe pajiset me aparatura mjekësore moderne qendra shëndetësore e Vaut të Dejës, duke siguruar një standard të ri shërbimi për

Një grua pritet që të jetojë mesatarisht tre vite më shumë se një burrë i lindur në Shqipëri.

Buxheti për sektorët e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë.

Gjatë muajit nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë

Historia e komplikuar midis nuses dhe vjehrrës së saj ishte sot pjesë e “Ka një mesazh për ty”.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë finan

Finalizohet operacioni policor "Stadiumi", kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale "Armëmbajtja pa leje" dhe "Prishja e qetës

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të fundit nga Fe

Një anketë e Qendrës Shqiptare Kundër trafikut të Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti se 77%