Tregtarët e fruta-perimeve në Durrës: Konsumi ka rënë ndjeshëm (VIDEO)

13/02/2020 - 18:33

Pasojat e tërmetit të 26 nëntorit po ndihen ende në ekonominë durrsake. Si biznesi i madh, ashtu edhe ai i vogël po ndjejnë barrën e demit, që ka shkaktuar fatkeqësia natyrore fund nëntorit.

Tregtarët e fruta-perimeve në Durrës thonë se konsumi ka rënë nga 30 deri në 50% në krahasim me vitin e shkuar. Çmimet janë më të lira se çdo sezon tjetër dimëror, madje tregu është plot me prodhime të vendit dhe të importit, por fuqia blerëse ka rënë kohët e fundit.

Rreth 4 mijë familje në Durrës janë prekur nga dëmet e shkaktuara prej tërmetit. Një pjesë e këtyre familjeve janë larguar të tjerë kanë ikur në fshat, ndërsa të tjerë jetojnë në hotele. Blerjet nga konsumatori me pakicë janë të pakta, ndërsa edhe ai konsumator që i drejtohet tregut është mjaft kursimtar në këtë periudhë.

Në markatën e Durrësit, e vetmja që operon për të furnizuar me produkte të freskëta qytetin, ushtrojnë aktivitetin rreth 900 tregtarë, por ashtu siç mungojnë konsumatorët në treg, edhe një pjesë e tregtarëve janë larguar nga tregu. Bankinat e tyre janë bosh, ndërsa fuqia blerëse ka rënë në maksimum.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Janë testuar 13 raste të dyshuara tek udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton deri

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar një protokoll bashkëpunimi për forcimin e ndërveprimit në fushën e shërbimit shëndetësor, duke përfs

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Një qytetar nga Tirana Andreja Pepkolaj ,pretendon se zgjidh problemet shëndetësore e sociale të njerëzve , duke u lutur e kryer rituale

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të një 85-vjeçari.

Detaje të reja zbardhen për krimin brenda familjes në Xhafzotaj të Durrësit ku Lulzim Cuku vrau bashkëshorten e tij Manjola Cuku në mënyr

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.

Stresi i lidhur me punën ka një prevalencë të lartë tek punonjësit në Shqipëri.