Tregtarët në Durrës: Puna ka rënë e prodhimi është i tepërt, po shkon dëm (VIDEO)

02/04/2020 - 15:47

Prodhimi vendas i fermerëve të fushës së Myzeqesë dhe të Beratit në këtë fillim pranvere ka “mbytur” tregun vendas, duke nisur nga perimet e stinës dhe zarzavatet.

Por gjendja e jashtëzakonshme e vendit si pasojë e koronavirusit, ka bërë që çmimet të jenë ende të larta, ndërsa tregtia me pakicë lejohet vetëm në fashën orare të paradites.

Tregtarët në Durrës janë shpërndarë në disa pika, për të shmangur popullimin në të vetmin treg që ka qyteti. 

Tregtarët e shitjeve me pakicë në Durrës thonë se me këtë situatë më të dëmtuar se ata, janë fermerët të cilët kanë prodhuar me bollëk por që prodhimet e  tyre rrezikojnë të mbeten në fusha.

Prej domates, kastravecit, sallatës jeshile, spinaqit, karrotës, lakrës etj , që përbëjnë perimet e stinës, çmimet janë dukshëm më të larta se një vit më parë, ndërsa frutat si portokalli, limoni dhe molla, janë të plantacioneve të Sarandës.

Në treg nuk mungon as prodhimi i importit, por që më i pakët. Qytetarët durrsakë në këtë situatë dalin nga banesat, vetëm për të blerë produktet që ju duhen, ndërsa me kalimn e ditëve dhe zgjatjen e karantinës janë treguar më të kursyer në blerjet e tyre.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastriliu ka deklaruar se Task-Forca antiCOVID ka intensifikuar kontrollet dhe m

Situata me mbeturinat urbane në zona të ndryshme të Durrësit shqetëson qytetarët.

Gjinekologia Anika Dokle ka postuar një foto fantastike, të një bebeje e cila ka lindur me këmishë në maternitetin "Koço Gliozheni".

Në Shqipëri vazhduan edhe sot vdekjet e përditshme për shkak të koronavirusit.

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë një mesazh për kolegët e tij për të cilët thotë se kanë harruar “Betimin e Hipokratit” duke sjell

Pas shumë përplasjesh të shoqëruara me shkarkime, pezullime e akuza të ndërsjella, Universiteti i Tiranës po shkon drejt një gare të re z

"Kemi rritur në mbi 90 mijë teste në dizpocion të Insitutit të Shëndetit Publik për identifikimin e rasteve të reja me Covid19 në ven

Kreu i Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore Skënder Brataj ka ndarë me ndjekësit në rrjetet sociale një ngjarje që i ka ndodhur sot n

Familjet që drejtohen nga burrat, kanë tendencë t’i përdorin të ardhurat për argëtime, restorante dhe udhëtime, ndërsa familjet që “qever

Vëllazëria Ungjillore Shqiptare doli në një deklaratë për mediat këtë të hënë duke mohuar që familja Josifi të ketë lidhje me ato që pred