U dëmtua nga tërmeti, shkolla shqipe në Gjermani mbledh fonde për riparimin e shkollës në Durrës

12/12/2019 - 16:44

Shkolla shqipe në Bocholt, Gjermani ka mbledhur një fond prej 3270 euro për riparimin e shkollës 9-vjeçare "Hamza Muça" në Durrës, e dëmtuar nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Përmes një postimi në Facebook, ambasada shqiptare në Berlin i falendëron të gjithë mësuesit dhe prindërit për këtë gjest kaq fisnik e që flet shumë për ditët e tilla.

Shkolla publike 9-vjeçare "Hamza Muça" e cila mundëson edukimin e të gjithë fëmijëve të fshatit të Shkallnurit, është një ndër shumë institucionet arsimore në Durrës që u prek nga lëkundja sizmike me magnitudë 6.4 e shkallës Rihter mëngjesin e 26 nëntorit.

Të shumtë ishin shqiptarët dhe vendet që kontribuan me ndihma financiare për famijet e prekura nga tërmeti në Shqipëri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta njofton se sot ka marrë vesh lajmin se Këshilli Rajonal i Abrucos ka votuar për njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrta

Gjatë inspektimit në spitalin e Lezhës, ministrja Manastirliu deklaroi se po vijon fuqizimi i spitaleve rajonale dhe përgatitja e tyre si

Mjeku Ilir Alimehmeti ka publikuar një studim të ri, ku tregohet se Covid 19 është zbutur, por nuk e ka humbur aftësinë e transmetueshmër

Mjeku Tritan Kalo ka apeluar për respektimin e masave me qëllimin frenimin e përhapjes së infeksioneve.

Pas shpërthimit të pandemisë gjimnazi “Petro Nini Luarasi” dyert e shkollës i hapi vetëm në ditët kur u zhvilluan provimet e maturës.

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe studime nga institucione të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulë

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka shpërndarë një video mesazh të mjekes Najada Çomo.

Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim prekës për nënën e tij Aneta, e cila u nda nga jeta një ditë më parë.

Banorët e pallatit 1035, në lagjen nr. 9 të qytetit të Durrësit, janë njoftuar për lirimin e banesave, pasi pallati i tyre do të shembet.