U dëmtua nga tërmeti, shkolla shqipe në Gjermani mbledh fonde për riparimin e shkollës në Durrës

12/12/2019 - 16:44

Shkolla shqipe në Bocholt, Gjermani ka mbledhur një fond prej 3270 euro për riparimin e shkollës 9-vjeçare "Hamza Muça" në Durrës, e dëmtuar nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Përmes një postimi në Facebook, ambasada shqiptare në Berlin i falendëron të gjithë mësuesit dhe prindërit për këtë gjest kaq fisnik e që flet shumë për ditët e tilla.

Shkolla publike 9-vjeçare "Hamza Muça" e cila mundëson edukimin e të gjithë fëmijëve të fshatit të Shkallnurit, është një ndër shumë institucionet arsimore në Durrës që u prek nga lëkundja sizmike me magnitudë 6.4 e shkallës Rihter mëngjesin e 26 nëntorit.

Të shumtë ishin shqiptarët dhe vendet që kontribuan me ndihma financiare për famijet e prekura nga tërmeti në Shqipëri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në sallën  e konferencave të Fakultetit të Edukimit, të enjten u mbajt një leksion i hapur nga  Prof. As. Dr.

Hapësirat e pakta publike që kanë mbetur në Durrës shfrytëzohen gjatë orëve të paradites nga të moshuarit, që shfrytëzojnë ditët me diell

 “Targeti i vendosur prej 475 mijë qytetarësh për kryerjen e Kontrollit Mjekësor Bazë është kapërcyër me mbi 7700 qytetarë, që do të

"Në të dy sektorët e shëndetësisë dhe atë të mbrojtjes sociale janë 41 dokumente,  të cilat qytetarët mund t’i aksesojnë online".

Në një rrëfim ekskluziv për emisionin "Me Zemër të Hapur", në News24, bashkëshorti i 50-vjeçares Drita Saliaj, që u masakrua nga tre të r

Sipas një skenari normal, pa rritje të emigracionit dhe rënie të lindjeve mosha mesatare e popullsisë Shqipërisë sipas projeksioneve të O

Në Zyrën Postare Priskë, vjehrra punon në vend të nuses.

Vitet e fundit është rritur interesi për të studiuar në degët e informatikës.

Rubrika “Shihemi në Gjyq” në emisionin “E Diela Shqiptare” në Tv Klan ka sjellë sot historinë e dhimbshme të zonjës Deliko.