UAMD marrëveshje bashkëpunimi me Dhomën e Tregtisë Durrës, çfarë do përfitohet

05/06/2019 - 14:59

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës dhe Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë në këtë qytet nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi me qëllim zhvillimin e bashkëpunimit akademik dhe promovimin e mirëkuptimit mes dy institucioneve.

Marrëveshja e nënshkruar nga Rektori i Universitetit, Prof. Dr. Ksenalea Sotirofski dhe Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, z. Alban Isteri, ranë dakord që të dy intitucionet të ideojnë dhe realizojnë aktivitete dhe projekte me interes zhvillimin e përbashkët dhe të mirën e komunitetit të Durrësit.

Marrëveshja përfshin ndër të tjera edhe bashkëpunime për projekte të ndryshme, kryerjen e praktikave për studentët e Universitetit, shkëmbime të përvojave të menaxhimit institucional, si dhe pjesëmarrje e kontribut në konferenca dhe aktivitete të tjera akademike.

Në fjalën e saj, Rektorja Sotrifofski vlerësoi bashkëpunimin me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë në Durrës. “Universiteti është pjesë e qytetit dhe dëshiron të kontribuojë më shumë për komunitetin vendor. Ky është synim i përbashkët i yni. Ne kemi projektuar ngritjen e një Bordi Strategjik të Universitetit, pjesë e të cilit do të jenë biznesmenë të rëndësishëm. Së bashku me botën e biznesit, jo vetëm që do të lidhim më mirë Universitetin me tregun e punës, por edhe do të njohim trendet dhe nevojat specifike që ka biznesi në mënyrë që të përmirësojmë kurrikulat”, u shpreh ajo.

Për kryetarin Isteri, “nëshkrimi i kësaj marrëveshjeje është dëshmi e interesit të ndërsjellë të të dy palëve”. “Ne duhet të intensifikojmë bashkëpunimin në fushën e kërkimit shkencor dhe të projekteve të përbashkëta”, theksoi ndër të tjera ai.

UAMD ka intensifikuar bashkëpunimin me bizneset e qytetit të Durrësit dhe jo vetëm, duke synuar të krijojë modelin e një institucioni të arsimit të lartë që bashkon studentët, universitetin dhe botën e biznesit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emocione të forta në puntatën e sotme të rubrikës “Ka një mesazh për ty” në emisionin “E Diela Shqiptare” në Tv Klan.

Stina e nxehtë e verës ka shtuar edhe problemet shëndetësore, kryesisht çrregullime gastrointestinale, alergji dhe problemet respiratore

Rruga Elbasan-Tiranë, te rrethrrotullimi i qendrës tregtare TEG u përgjak në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme për shkak të një

Kurora e gjelbër e Durrësit, ose mushkëria e qytetit bregdetar në Kodër Vilë në Durrës është duke u masakruar ditët e fundit.

Me rastin e Ditës Botërore të Dhurimit të Gjakut, universiteti “Aleksandër Moisiu” u vizitua nga një grup parlamentarësh të Komisionit pë

Dita Botërore e Breshkave përkujtohet çdo vit më datë 16 qershor duke i kushtuar një rëndësi të veçantë ruajtjes së këtyre llojeve global

Asnjë durrsak nuk e kishte menduar ndonjëherë më parë që do të vinte një ditë që për të bërë plazh do qëndronin edhe mbi gurë.

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Dekani i Fakultetit të Teknologj

Pas provimit të parë të maturës shtetërore, atij të gjuhës së huaj të kryer më 7 qershor, mbi 36 mijë maturantë në Shqipëri do t’i nënsht

25 të rinj të zonave rurale të bashkisë së Durrësit (njësive administrative Katund i ri dhe Manzë) janë bërë pjesë e projektit “Forcimi i