Ulen në maksimum çmimet e perimeve në tregun e Durrësit, prodhimet që mbajnë kampion (VIDEO)

Postuar: 13/09/2017 - 19:15

*Prodhimet e fushës të Korçës dhe Beratit kampion për cilësinë!

Stina e vjeshtës ka ardhur me “bollëk “ e prodhime të mbara për fermerët vendas të cilët kanë “pushtuar” tregun e përditshëm.

Prej perimeve, zarzavateve dhe frutave të stinës, pothuajse të gjitha produktet janë prodhime vendase që në treg vijnë me çmime shumë të ulëta për konsumatorin.

Vjeshta e begatë ka sjellë super prodhim, dhe ka bërë që çmimet të ulen në maksimum, por në treg konsumatori mungon përgjithësisht.

Tregtarët thonë se çmimet janë shumë të favorshme ndërsa prodhimi vendas, domatja e fushës nga Korça e Berati me shije shumë të mirë, mbajnë rekord për çmime të ulëta.

Çmimet janë mjaft të ulëta për produktet e fushës, ndërsa edhe frutat e stinës kanë çmime shumë të favorshme për konsumatorin.

Tregtarët thonë se në treg mungon konsumatori për shkak se në të gjithë Durrësin e jashtë tregut shiten në tezga nga tregtarë ambulantë, duke bërë që në treg të vijnë shumë pak blerës.

Rrushi me disa varitete, molla e Korçës por edhe prodhimet jeshile të stinës, në këtë periudhë janë të pjekura nga natyra, duke bërë që çmimi dhe cilësia e tyre të jetë absolute vetëm në vjeshtë.  

Pas përfundimit të vjeshtës konsumatori do të përballet me produkte të importit por edhe të serave, që nuk kanë të njëtën shije për shkak se pjekja e tyre bëhet me hormone dhe jo në kushte natyrale. 

Ndjekim prononcimet!

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zërat qytetarë dhe kurajoja civile janë ato që më së shumti i mungojnë qytetit të Durrësit.

Vreshti “DUKA” shtrihet në kodrat e Ishmit, midis pyllit dhe me drejtim jugor. Poshtë këmbëve të kodrave zgjatet Adriatiku.

   Emisioni “Fiks Fare” ka denoncuar mbrëmjen e së premtes indiferencën e disa institucioneve shtetërore, që kanë lënë në mëshirë të fati

Sot në Durrës është organizuar Dita pa Makina, si bashkëpunim i Bashkisë së Durrësit me Drejtorinë Rajonale Arsimore, Shoqatën “Udhëtimi

*Nga rubrika “Çështje të Emigracionit” – Për ju avokati Kieran Both:

   Fëmijët e klasës së 3 -të të shkollës “Kongresi i Manastirit” në Yzberisht janë detyruar të blejnë një libër për “të zgjeruar” njohuri

Ambasada Amerikane në Tiranë ka një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata që janë të interesuar për të aplikuar për lotarinë Amerikanë

   Shfrytëzimi i brendshëm për prostitucion i grave pa përkrahje dhe pa mundësi ekonomike ka shënuar rritje në Shkodër, ndërkohë që polic

Ndërkohë që çështja e importit dhe riciklimit të plehrave në Shqipëri, ka shkuar “teh më teh e thikë më thikë” në vendin tonë, Ministri i

   Larmia e produkteve në treg bën që ditët e sotme qytetarët të kenë mundësinë që të zgjedhin më të mirat, me cilësoret e mbi të gjitha