Universiteti i Durrësit gati për sezonin e ri, rektorja Sotirofski: Degë të reja janë hapur (VIDEO)

12/10/2018 - 14:18

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës është gati për nisjen e vitit të ri akademik 2018-2019. 

2890 kuota kanë qenë të lira për maturantët që kanë preferuar përzgjedhjen e profileve në fakultetet e këtij unversiteti, ndërkohë që procesi i regjistrimit po shkon drejt fundit.

Rektorja e universitetit, Kseanela Sotirofski, shprehet se afro 80 përqind e studentëve që fillojnë studimet për herë të parë janë regjistruar, ndërkohë që këtë vit janë hapur disa degë të reja në ciklin e parë të studimeve si dhe në nivelin master.

Universitetit “Aleksandër Moisiu”, këtë vit i shtohet edhe godina e re e kampusit në Spitallë, duke krijuar mjedise bashkëkohore për studentët. Në total për vitin e ri akademik 2018-2019 numri i studentëve të universitetit në të gjitha fakultetet e tij shkon në rreth 17 mijë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy gjyshër nga Laçi edhe pse në kushte tejet të vështira prej kohësh janë vënë në kërkim të nipit të tyre 11-vjeçar.

Klajdi, 16 vjeç është gozhduar në shtrat i paralizuar në këtë banesë mes pyllit në fshatin Kabash të Gramshit.

Këtë të martë, u prezantua në universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës platforma Super Generation, nisma më e fundit e ALBtelecom për

Historia e një 78-vjeçareje nga Elbasani është bërë sot pjesë e emisionit "Me zemër të hapur".

Në ditën Botërore të Parandalimit të Abuzimit ndaj Fëmijëve, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu priti tele

Ardit Gjebrea: “Ne, historinë e sotme do ta fillojmë nga dhoma e surprizave dhe jam këtu me Fabjolën e cila ka ardhur nga Gjermania enkas

Fiks Fare evidentoi këtë situatë e cila ka kohë që vazhdon, ata që vuajnë nga sëmundjet që prekin eshtrat e trupit nuk gjejnë zgjidhje.

Historia plot drama e një 28-vjeçareje është bërë sot pjesë e emisionit “Me zemër të hapur” në ‘News24’.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu prezantoi nga Durrësi, skuadrat e terrenit dhe nënshkroi me drejtuesit

Tirana përzgjidhet ndër 3 finalistet për çmimin europian mbi veprimtarinë transformuese gjatë vitit 2018.