Universiteti i Durrësit hap aplikimet për bursa shkëmbimi Erasmus Plus me Universitetin e Varnës

04/09/2019 - 14:37

Drejtoria e Marrëdhënieve me Jashtë dhe Projekteve njofton se janë hapur thirrjet për bursa shkëmbimi Erasmus Plus Credit Mobility me Universitetin e Varnës në Bullgari. Bursat do të ofrohen për studentë të programeve Bachelor në Fakultetin e Biznesit dhe Fakultetin e Studimeve të Integruara me Praktikën në Universitetin e Durrësit.

Në kuadër të programit Erasmus+, komponenti International Credit Mobility,  i nënshkruar ndërmjet Universitetit të Menaxhimit Varna, Bullgari dhe Universitetit “Aleksandër Moisiu” Durrës për periudhën 2018-2021, hapet thirrja për aplikime të studentëve të vitit të dytë në nivelin bachelor të studimeve: 5 (pesë) studentë për vitin akademik 2019-2020, (3 muaj) për semestrin e dytë (3 shkurt – 31 maj 2020)

Në varësi të numrit dhe cilësisë së aplikimeve, fituesi do të shpallet në bashkëpunim me Universitetin pritës, Universitetin e Menaxhimit Varna, Bullgari.

Kush mund të aplikojë:

Studentë të vitit të dytë të Fakultetit të Biznesit dhe FASTIP.

Kriteret për aplikim:

Studentët duhet të kenë:

  • Njohuri të mira të gjuhës angleze sipas kualifikimeve të testeve ndërkombëtare, niveli B1 të mbrojtur me certifikatë;

  • Performancë shumë të mirë akademike;

  • Dëshirë dhe vullnet për të përfituar nga ky program studimi;

Dokumentet që nevojiten për aplikim:

  • Vërtetim studenti;

  • Vërtetim notash (i përkthyer në anglisht);

  • Kopje e pasaportës;

  • Letër motivimi në gjuhën angleze.

Bursa mujore e përfituesit të shkëmbimit: 800 Euro /muaj, 275 Euro Transporti

Afati i aplikimit është deri më datë 07 tetor 2019.

*Dokumentet mund të dorëzohen elektronikisht ose dorazi pranë Drejtorisë së Projekteve dhe Marrëdhënieve me Jashtë, kati i tretë, zyra 320, universiteti “Aleksandër Moisiu” L.1 Rruga Taulantia, Durrës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident absurd ka ndodhur së fundi. Një grua merr përpara me makinë një qytetar me motor, duke e dëmtuar atë.

Në periudhën 19 shtator — 21 shtator 2019 do të kryhet procesi i aplikimit online për raundin e dytë në Portalin U-Albania.

Histori tronditëse. Një nënë fatkeqe në kërkim të vajzës së zhdukur 35 vite më parë e një nëne fatlume e cila e birësoi.

Një histori aspak e zakonte ishte ajo e sotmja në rubrikën “Shihemi në gjyq” në E diela Shqiptare në Tv Klan.

Elona Kuburja, 15-vjeçarja që u dërgua në Turqi për mjekim të specializuar, pasi vuante nga një sëmundje e rrallë, ka ndërruar jetë.

Kompania Smart Center Durrës, e cila operon me sukses që prej vitit 1998 në fushën e informatizimit të bizneseve, ndërmarrjeve, trajnimit

Instituti i Shëndetit Publik del me deklaratë lidhur me fluksin e pacientëve te reparti Infektivit në qendrën shëndetësore “Nënë Tereza”.

*Biznesi i farmaceutikës po sheh një periudhë lulëzimi, teksa importet e ilaçeve në sasi u rritën me 21% gjatë 7-mujorit 2019

Nga janari i këtij viti janë 16 pacientë që kanë kryer transplatin e veshkave falas ndërsa nga fillimi i financimit të paketës së transpl