Urgjenca e spitalit të Durrësit, në ditët e saj më të këqia! (VIDEO)

Postuar: 16/04/2018 - 16:47

   Prej javësh, gjendja në spitalin e Durrësit përsa i përket furnizimit me barna është për të vënë ulërimën. Më e rëndë situata është në repartin e Urgjencës ku mungon çdo lloj mjekimi, madje edhe serumet.

Mjekët thonë se për momentin ka qetësues vetëm për personat që vuajnë nga sëmundje të çrregullimit mendor. Kur vijnë kjo kategori pacientësh, iu bëhet qetësues. Ndërsa për të tjerët nuk ka as barna minimale, sepse nuk është bërë furnizimi nga ana e ministrisë.

Madje, për shkak të mungesës së barnave, rrezikon të mbyllet edhe salla e operacionit. Familjarët e pacientëve që paraqiten në Urgjencë duhet të jenë të përgatitur që t'ia mbathin vrapin në farmaci, sapo mjeku të plotësojë recetën për pacientin, pasi në të kundërt situata shëndetësore e të sëmurit mund të përkeqësohet.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, nga Durrësi, e pranoi që ka mungesa barnash, por problematikën e mungesës së barnave që detyron çdo pacient të blejë me lekë në dorë në farmacitë private edhe pambukun edhe alkoolin, edhe serumin edhe vigonin, e amortizon me punën e mirë që qeveria po bën për pacientët.

Ministrja thotë se është zgjidhur edhe problemi i mungesës së mjekëve. 13 mjekë specialistë janë vënë në dispozicion të të gjithë spitaleve të vendit për të shkuar ku ka nevojë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

84-vjeçarja Klara Merlika ka rrëfyer në emisionin "Studio e Hapur" në News24, 45 vitet e saj në internim si dhe peripecitë që i është das

   Një nga plazhet që po i le të kënaqur pushuesit është ai i Tales në Lezhë.

Ish-trupa e estradës, regjisori Haxhi Rama artist i merituar, aktorët Aishe Stari, Roland Koca, artistë të merituar, janë mbledhur brenda

"Do e takoja sot në 11 të paraditës për të bërë humor e për të folur ashtu siç bëjmë ne, por Fadili na la."

Këtë të hënë, universiteti “Aleksandër Moisiu” Durrës (UAMD) nënshkroi një Marrëveshje Bashkëpunimi me qendrën “Gratë në shërbimin publik

Vetëvrasja është një nga fenomenet më të dhimbshme të shoqërisë dhe gjerësisht i përhapur.

Punonjësit shqiptarë kanë preferencat e tyre dhe nuk janë shumë indiferentë nëse kanë mbi krye një mashkull apo një femër.

   Konsumatori shqiptar vazhdon të mashtrohet çdo ditë nga tregtarët, të cilët shesin djath.

   Vendi ynë vazhdon të jetë disa herë mbi normën mesatare europiane të ndotjes.

Nga mbrëmë, nuk jeton më miku dhe shoku ynë i paharruar Ruf (Rifat) Kazazi

Nga BUJAR QESJA