Urgjenca e spitalit të Durrësit, në ditët e saj më të këqia! (VIDEO)

Postuar: 16/04/2018 - 16:47

   Prej javësh, gjendja në spitalin e Durrësit përsa i përket furnizimit me barna është për të vënë ulërimën. Më e rëndë situata është në repartin e Urgjencës ku mungon çdo lloj mjekimi, madje edhe serumet.

Mjekët thonë se për momentin ka qetësues vetëm për personat që vuajnë nga sëmundje të çrregullimit mendor. Kur vijnë kjo kategori pacientësh, iu bëhet qetësues. Ndërsa për të tjerët nuk ka as barna minimale, sepse nuk është bërë furnizimi nga ana e ministrisë.

Madje, për shkak të mungesës së barnave, rrezikon të mbyllet edhe salla e operacionit. Familjarët e pacientëve që paraqiten në Urgjencë duhet të jenë të përgatitur që t'ia mbathin vrapin në farmaci, sapo mjeku të plotësojë recetën për pacientin, pasi në të kundërt situata shëndetësore e të sëmurit mund të përkeqësohet.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, nga Durrësi, e pranoi që ka mungesa barnash, por problematikën e mungesës së barnave që detyron çdo pacient të blejë me lekë në dorë në farmacitë private edhe pambukun edhe alkoolin, edhe serumin edhe vigonin, e amortizon me punën e mirë që qeveria po bën për pacientët.

Ministrja thotë se është zgjidhur edhe problemi i mungesës së mjekëve. 13 mjekë specialistë janë vënë në dispozicion të të gjithë spitaleve të vendit për të shkuar ku ka nevojë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jeta është bërë më e vështirë për një të ri nga një fshat i Kuçovës.

Ndërsa në emisionin "Me zemër të hapur" në News24 diskutohej çështja e abuzimit të një 11-vjeçareje nga mësuesi i saj, i cili tashmë ësht

Rikthehet në emisionin "Me zemër të hapur" historia e familjes Muçodemi nga Lutinja e Tepelenës.

   Ilaçet kontrabandë, xhiroja e të cilave shkon deri në 5 milionë euro ne vit, por edhe për ato që shiten pa recetën e mjekut po kalojnë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.

   Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, s

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipa

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës organizoi më 20 shtator 2018, Ceremoninë e Diplomimit për rreth 1300 studentë të programeve Ba

   Gjermania është kthyer në ëndrrën dhe mundësinë e çdo të riu shqiptar.

SHÇBA ka arrestuar 6 punonjës të Policisë Kufitare për korrupsion pasiv, shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të k