Vdekja e 21-vjeçares/ Rrëfimi rrënqethës: Çupa më vdiq në duar, shëndetësia ma mori në qafë (VIDEO)

14/02/2018 - 16:48

Prej dy ditësh familjarët e Xhuljeta Gjekës, 21-vjeçares nga fshati Mujalli i Fierit që humbi jetën në rrethana ende të paqarta, enden dyerve të spitalit e policisë për të kërkuar drejtësi.

Ata akuzojnë mjekët për neglizhencë ndaj vajzës së re që humbi jetën me të mbërritur në spital. Pak orë pasi mjekët i kishin bërë një serum dhe e kishin përcjellë drejt banesës duke e qetësuar se ishte prekur nga ndonjë virozë e stinës.

Pilo Gjeka, gjyshi i vajzës së re mes lotësh tregon se vajza ka shkuar në spital me temperaturë shumë të ulët. Pasi ka bërë një serum, thotë gjyshi, është larguar për në banesë. Mjekët i kanë thënë të atit të vajzës, se shkak për këtë situatë ishin virozat e stinës, megjithatë gjendja e saj nuk është përmirësuar.

"I uroj popullit shqiptar të mos kenë fatin e mbesës time veçanërisht populli i Fierit me ata mjekë që kemi. E kam çuar çupën në orën 3 në spital pasi u ftoh në trup, nga 37 i shkoi në 35 temperatura e më pas në 33,5. Ata ia matën me termometër që s’punonte, e nxorën 36, 5. Unë bërtisja doktoreshë çupa nuk është mirë, po më ftohet, këtu gabuam ne si prindër, e nisën në shtëpi",- thotë gjyshi mes lotësh.

Duke akuzuar mjekët, gjyshi thotë: "Si nuk më solli njëri një barelë, bërtisja o maskarenj, çupa më iku në kraharor, në duart e mia, më bëri hatanë. Shëndetësia ma mori në qafë çupën",- thotë gjyshi teksa shpërthen në të qara.

Nevila Shuke, drejtoresha e spitalit rajonal në Fier duke shprehur ngushëllimet për rastin deklaroi se spitali ka ngritur një grup pune në lidhje me rastin si dhe pritet dalja e autopsisë për të sqaruar këtë rast./BalkanWeb

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Elona Kuburja, 15-vjeçarja që u dërgua në Turqi për mjekim të specializuar, pasi vuante nga një sëmundje e rrallë, ka ndërruar jetë.

Kompania Smart Center Durrës, e cila operon me sukses që prej vitit 1998 në fushën e informatizimit të bizneseve, ndërmarrjeve, trajnimit

Instituti i Shëndetit Publik del me deklaratë lidhur me fluksin e pacientëve te reparti Infektivit në qendrën shëndetësore “Nënë Tereza”.

*Biznesi i farmaceutikës po sheh një periudhë lulëzimi, teksa importet e ilaçeve në sasi u rritën me 21% gjatë 7-mujorit 2019

Nga janari i këtij viti janë 16 pacientë që kanë kryer transplatin e veshkave falas ndërsa nga fillimi i financimit të paketës së transpl

Në një lidhje telefonike nga Greqia në emisionin "Me zemër të hapur" në News24, motra e Indrit Çelës, Eranda kërkon drejtësi për vëllain

Dekani i Fakultetit të Studimeve Profesionale në universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës, Prof. As. Dr.

Popullsia e Shqipërisë po tkurret me një ritëm të shpejtë, lindjet po bien dhe popullsia po shkon drejt plakjes.

Emisioni “Stop” në Tv Klan denoncoi mbrëmjen e së martës një rast prostitucioni në Tiranë pranë qendrave të banuara dhe që ishte kthyer n

Emisioni “Stop” ka publikuar mbrëmjen e sotme me zë dhe figurë një tjetër kamera të fshehtë. Prostitucion në rrugë e pranë pallateve.