VIDEO/ Pallati u shpall i pabanueshëm, banorët në Durrës në protestë: S'kemi ende asnjë përgjigje nga bashkia

13/05/2020 - 16:36

Paraditen e kësaj të mërkure, banorë të dy pallateve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit në Shkozet janë ngritur në protestë.

Janë 50 familjarë që jetonin në këto objekte të cilat janë shpallur të pabanueshëm, ndaj kërkojnë që godina të shembet e të ndërtohet nga e para.

Ata ankohen se nuk kanë marrë ende një përgjigje nga bashkia lidhur me shqetësimin e tyre ndërsa bëjnë me dije se ndonëse nuk banojnë më në pallat, vijojnë të paguajnë faturat.

"Kemi frikë të hyjmë në banesë. Fëmijët kanë frikë. Nuk na kanë dhënë asnjë përgjigje nga bashkia. Ajo është konstatuar si e pabanueshme, DS4. Çdo gjë ka mbaruar si pallat. Nuk banojmë këtu dhe dritat i paguajmë. Ne nuk duam të hyjmë më këtu. Të shembet pallati, duam hyrje të tjera", thotë një banor.

"Edhe pallati im ka dalë DS3 dhe më kanë thënë të dal jashtë. Është prishur nga bodrumi që rri në ujë. Dy katet e para janë të pabanueshme. Ju lutem shumë, kërkoj një komision specialistësh që të vijë të verifikojë. Muret e komshiut përballë janë çarë sepse janë dëmtuar nga krahu i bizneseve.", thotë një tjetër.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Spitalin Universitar ‘Shefqet Ndroqni’ ka deklaruar se prej ditës

Të paktën 2.82 milionë leje për dalje janë marrë nga qytetarët në e-albania gjatë muajit prill kur lehtësitë ishin ende të vogla dhe qark