VIDEO/ “Të ushqyerit shëndetshëm dhe aktiviteti sportiv”, trajneri italian dhe dietologia këshillojnë prindër e fëmijë në Durrës

13/03/2019 - 12:34

“Të ushqyerit shëndetshëm dhe aktiviteti sportiv”, ishte tema e një projekti dobiprurës që mblodhi fëmijë të vegjël të shoqëruar me prindërit, të martën në sallën e mbledhjeve të shkollës “Vinçenc Prendushi” në Durrës.

Fokusi i diskutimit ishte sensibilizimi i prindërve mbi rëndësinë e të ushqyerit shëndetshëm për fëmijët, si dhe nga ana tjetër rëndësia e madhe që ka aktiviteti sportiv.

Këshilla të vlefshme u dhanë gjatë takimit nga trajneri italian i ekipit të Juvenilia-s, Francesco Vitobello, dhe dietologia Enkelejda Ferrollari.

Për një jetë të shëndetshme është shumë e rendësishme që t'i përzgjedhim ushqimet duke kombinuar vlerat e tyre ushqyese. Rregulli bazë i të ushqyerit është ngrënia në mënyrë të ekuilibruar, por gjithmonë duhet të jemi të informuar për ushqimet që na bëjnë mirë dhe për ato që janë të dëmshme.

Ndër të tjera, dietologia Ferrollari solli për të gjithë të pranishmit edhe një piramidë ushqimore, në bazë të së cilës qëndrojnë karbohidratet. Prindërit duhet të kenë parasysh produktet ushqimore të ndryshme me anë të të cilave duhet t’iu japin fëmijëve karbohidrate të papërpunuara.

Trajneri italian Francesco Vitobello, teksa renditi benefitet që sjell aktiviteti sportiv në jetën dhe shëndetin e fëmijëve, theksoi se të ushtruarit e rregullt ndikon pozitivisht si në trupin ashtu edhe në mendjen e fëmijëve.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputetët e Kuvendit të Shqipërisë i janë përgjigjur thirrjes së ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu në K

Pensionet në Shqipëri janë aq të ulëta sa i gjithë brezi i pensionistëve që ndërtuan Shqipërinë, veprat më të mëdha në energjetikë, infra

Varfëria dhe më pas liria për të lëvizur e kanë nxitur një pjesë të popullsisë së Ballkanit të emigrojë, por  në Shqipëri kjo tendencë ës

“Edukimi në vazhdim nuk do të mbetet vetëm në dëshirën e profesionistëve, por do të jenë kusht për ushtrimin e profesionit.

Fruti i stinës, qershia, ka hyrë me shumicë në tregun e përditshëm në Durrës.

Gjatë inspektimit në Poliklinikën e Specialiteteve nr.2 në Tiranë, Ministrja e Shëndetësisë pa nga afër investimet në pajise dhe laborato

Ndërsa shumë ndërmarrje, sidomos ato në sektorin e industrisë, si p.sh.

Trajnimi “Teknikat tradicionale në ndërtim” vjen tashmë edhe në Durrës!

Në rrugicat e Dhoksatit, fshat në Gjirokastër, ështëthuajse e pamundur të ndeshesh me ndonjë të ri.