Virozat e stinës shkaktojnë dyndje drejt Pediatrisë së Durrësit, këshillat e mjekes Shkreli (VIDEO)

09/01/2019 - 13:59

Virozat e stinës kanë shkaktuar një dyndje të madhe në urgjencën e pediatrisë në spitalin e Durrësit. Çdo ditë në këtë repart paraqiten 120 deri 140 fëmijë me probleme të gripit stinor duke kërkuar ndihmë mjekësore.

Në lidhje me virusin e fruthit, mjekja infeksioniste Xhevi Shkreli shprehet se deri tani nuk kemi pasur shfaqje të rasteve në Durrës, ndonëse vitin e kaluar janë trajtuar shumë raste të tilla.

Në lidhje me virozat e stinës, mjekja Shkreli iu bën thirrje prindërve që fillimisht të drejtohen tek qendrat shëndetësore të lagjeve dhe më pas, nëse është e nevojëshme të vijnë tek urgjenca e pediatrisë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emocione të forta në puntatën e sotme të rubrikës “Ka një mesazh për ty” në emisionin “E Diela Shqiptare” në Tv Klan.

Stina e nxehtë e verës ka shtuar edhe problemet shëndetësore, kryesisht çrregullime gastrointestinale, alergji dhe problemet respiratore

Rruga Elbasan-Tiranë, te rrethrrotullimi i qendrës tregtare TEG u përgjak në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme për shkak të një

Kurora e gjelbër e Durrësit, ose mushkëria e qytetit bregdetar në Kodër Vilë në Durrës është duke u masakruar ditët e fundit.

Me rastin e Ditës Botërore të Dhurimit të Gjakut, universiteti “Aleksandër Moisiu” u vizitua nga një grup parlamentarësh të Komisionit pë

Dita Botërore e Breshkave përkujtohet çdo vit më datë 16 qershor duke i kushtuar një rëndësi të veçantë ruajtjes së këtyre llojeve global

Asnjë durrsak nuk e kishte menduar ndonjëherë më parë që do të vinte një ditë që për të bërë plazh do qëndronin edhe mbi gurë.

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Dekani i Fakultetit të Teknologj

Pas provimit të parë të maturës shtetërore, atij të gjuhës së huaj të kryer më 7 qershor, mbi 36 mijë maturantë në Shqipëri do t’i nënsht

25 të rinj të zonave rurale të bashkisë së Durrësit (njësive administrative Katund i ri dhe Manzë) janë bërë pjesë e projektit “Forcimi i