Virozat e stinës shkaktojnë dyndje drejt Pediatrisë së Durrësit, këshillat e mjekes Shkreli (VIDEO)

09/01/2019 - 13:59

Virozat e stinës kanë shkaktuar një dyndje të madhe në urgjencën e pediatrisë në spitalin e Durrësit. Çdo ditë në këtë repart paraqiten 120 deri 140 fëmijë me probleme të gripit stinor duke kërkuar ndihmë mjekësore.

Në lidhje me virusin e fruthit, mjekja infeksioniste Xhevi Shkreli shprehet se deri tani nuk kemi pasur shfaqje të rasteve në Durrës, ndonëse vitin e kaluar janë trajtuar shumë raste të tilla.

Në lidhje me virozat e stinës, mjekja Shkreli iu bën thirrje prindërve që fillimisht të drejtohen tek qendrat shëndetësore të lagjeve dhe më pas, nëse është e nevojëshme të vijnë tek urgjenca e pediatrisë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Durrsakët nuk janë mësuar me temperaturat që kanë shkuar nën zero për javë me radhë.

Çdo ditë, po regjistrohen raste të reja fruthi.

Një fëmijë 6-vjeçar (R.I.) ka humbur jetën një natë më parë në Shërbimin e Peditatrisë, në Qendrën Spitalore Universitare.

Nevila Mataj, partnerja e Majlind Lilës, i cili kreu vrasjen e trefishtë mëngjesin e të hënës në Tiranë, ka reaguar në disa postime në Fa

Nuk është rastësi që në qytetet kryesore të vendit, farmacitë mund t’i gjesh në çdo cep, shpesh edhe ngjitur me njëra-tjetrën.

Moti i acartë shënoi viktimën e parë për këtë dimër në qytetin e Durrësit.

16 të rinj të diplomuar në Bachelor apo Master kanë përfunduar praktikën 3-mujore në Bashkinë e Tiranës.

Dy ditë më parë dy gra humbën jetën në një stacion autobusi në rrugën që shërben si unazë në ish-Kënetë.

Nga janari në nëntor të vitit 2018, diferenca ndërmjet shqiptarëve që kanë udhëtuar jashtë vendit ka qenë shumë e lartë në raport me kthi

Situatë e pazakontë në qarkun e Dibrës për shkak të motit të ftohtë dhe dëborës që ka pushtuar rrugët dhe ka bllokuar disa fshatra.