WUS rihap aplikimet për vitin 2019-2020, kriteret për studentët shqiptarë

07/05/2019 - 14:53

Shoqata gjermane “World University Service of Germany” (WUS), përmes projektit “Surplace Albanian Scholaship” rihap aplikimet për vitin 2019-2020.

“World University Service” (WUS) me qendër në Wiesbaden të Landit të Hessenit në Gjermani, mbështet elitat studentore në vende të ndryshme të botës.

Mbështetja në Shqipëri po iu ofrohet studentëve të universiteteve shtetërore shqiptare, të të gjitha degëve, për 6 muaj praktikë në Shqipëri në vlerën 250 euro në muaj.

Kriteret:

Studentët pjesëmarrës duhet të jenë në vitin e fundit bachelor (pra ata që e mbyllin sivjet, 2019), dhe master viti i parë dhe i dytë, me rezultate të mira. Preferohen ata me të ardhura të pakta familjare, por nuk perjashtohen edhe të tjerët.

(Detajet lidhur me aplikimin i gjeni në faqen zyrtare (www.surplace-albania.de).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rehabilitohet qendra shëndetësore e Voskopojës, një investim i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, në kuadër të programit k

Nga Gëzim Kabashi

Fatos Baxhaku shkoi. Qetësisht, si çdo gjë që bëri në jetën e tij.

Shumë shpejt, Europa Perëndimore do të përballet me një kërkesë të lartë për fuqi punëtore, për shkak se, në shumicën e vendeve të zhvill

Vit pas viti telefonët po bëhen gjithnjë e më të sofistikuar dhe janë shndërruar vërtet në një mjet të domosdoshëm pune dhe jo thjesht nj

Maturantët mbetës në një nga provimet e maturës shtetërore kanë një shans të dytë për të ridhënë provimin dhe për të garuar në universite

Hapet për herë të parë një institucion i ri i përkujdesit social për të moshuarit, qendra komunitare për moshën e tretë në Palasë të Hima

Dëshira e shqiptarëve për të ikur është rikthyer sërish e fortë në pjesën e parë të këtij viti, teksa mes krizës së tejzgjatur politike,

Arti shqiptar në zi! Është ndarë nga jeta regjisori, skenaristi dhe producenti shqiptar, Gjergj Xhuvani.

Shqipëria renditet ndër vendet me normën më të lartë të vrasjeve krahasuar me vendet e Bashkimit Europian.