"Zhvillimi ekonomik përfshirës", prezantohet në Durrës platforma për të rinjtë me aftësi të kufizuara (VIDEO)

Postuar: 10/07/2018 - 15:05

Organizata CoDe Albania  (Coherent Development Albania”, ka zhvilluar sot në Durrës projektin “Aftësia e kufizuar nuk është paaftësi. Zhvillimi ekonomik përfshirës” për të rinjtë me aftësi të kufizuara, projekt ky i financuar nga GIZ, Programi ProSEED. 

Koordinatorja e projektit Elona Memetaj, nënzivon rëndësinë e zbatimit të kësaj platforme vendore gjatë një periudhe kohore prej 9 muajsh, që synon të mbështesë fuqizimin social-ekonomik të të rinjve me aftësi të kufizuara, përmes zbatimit të përshtatshmërisë dhe akomodimit të arsyeshëm në vendin e punës.

Gjatë kësaj faze, Memetaj tregon dhe anketimin që iu është bërë rreth 100 bizneseve për të kuptuar mundësitë e punësimit të këtyre të rinjve, dhe nga një analizë paraprake, rezulton se aktualisht forca përthithëse e biznesit është shumë larg.

Duke evidentuar problematikat e të rinjve me aftësi të kufizuara, Memetaj bën apel që jo vetëm ndërmarrjet shtetërore, por edhe sektori i biznesit privat, të marrë në konsideratë raste të tilla e të krijojë kushtet e duhura dhe njohuritë paraprake në rast punësimi të këtyre personave.

Të pranishëm në aktivitet ishin dhe nënkryetari i bashkisë së Durrësit Florian Tahiri, si dhe Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës, Andrea Xhavara.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.

   Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, s

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipa

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës organizoi më 20 shtator 2018, Ceremoninë e Diplomimit për rreth 1300 studentë të programeve Ba

   Gjermania është kthyer në ëndrrën dhe mundësinë e çdo të riu shqiptar.

SHÇBA ka arrestuar 6 punonjës të Policisë Kufitare për korrupsion pasiv, shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të k

   Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, fton studentët që të aplikojnë në pro

Me një qetësi që gati të habit pasi ato çka nxjerr nga goja mund të kenë lënduar shumë zemra, Batin Duka ka treguar në emisioni ‘Me zemër

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.