Zv.ministrja e Shëndetësisë: Fruthi është kthyer në epidemi, apeli që kam për qytetarët

Postuar: 21/02/2018 - 16:12

E ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, zv. ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Mira Rakacolli ka folur për situatën e fruthit në vend. Rakacolli tha se janë 132 raste me fruth në total që nga janari i këtij viti dhe 94 raste janë vetëm në Tiranë. Sipas saj grup moshat me të prekura janë fëmijë nga 0-1 vjeç dhe të pavaksinuar.

“Ne publikojmë shifrat çdo javë në buletinin e përjavshme dhe dje ka qenë shifra që unë publikova. Pra janë 132 raste në total që nga janari dhe 94 janë në Tiranë. Moshat më të prekura janë fëmijë nga 0-1 vjeç dhe të pavaksinuar që përbejnë rreth 74% të të prekurve. Fruthi përhapet përmes ajrit dhe e vetmja mbrojtje është vaksina, pasi pa atë fruthi do ishte si gripi. Bëhen dy vaksina, një në 1 vjeç dhe doza tjetër bëhet në moshën 5-vjeçare”- thotë zv.Ministrja e Shëndetësisë.

Ndërkohë e pyetur nëse kemi të bëjmë me epidemi, Mira Rakacolli e pohoi, ndërsa u shpreh se shenjat e fruthit janë të njëjta me ato të gripit në fillim. Ajo ka një apel për qytetarët që dyshojnë tek fëmijët e tyre që t’i çojnë në 4 qendra që rrinë 24 orë hapur.

“E thënë në mënyrë shkencore mund të them se kemi të bëjmë me një epidemi pasi shifrat kanë qenë 0 dhe janë rritur. Në ajër është e pamundur që Shqipëria t’i shpëtojë kësaj epidemie, pasi rastet janë shtuar në rajon dhe Evropë. Shenjat e para të fruthit kanë shenjat e gripit, sidomos 4 ditët e para. I apeloj qytetarët që t’i çojnë fëmijët e tyre nëse kanë dyshime në një nga 4 qendrat në Tiranë që qëndrojnë 24 orë hapur”- tha Mira Rakacolli, raporton BalkanWeb.

Ndër të tjera, zv.ministrja u shpreh se janë marrë masat dhe është bërë izolimi i rasteve , por edhe i atyre të dyshuara.

"I kemi marrë masat, pasi ishte e pritshme. Është bërë izolimi i rasteve dhe atyre të dyshuara. Janë vendosur me maska dhe ambientet janë të disefiktuara. Vaksinimi nuk ka ndryshuar dhe është i njëjtë. Nëse keni kontakt me të sëmurin duhet të vaksinoheni 72 orë pas kontaktit"- u shpreh zv.Ministrja e Shëndetësisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Projekti i parkimit me pagesë në rrugët e sheshet e qytetit, nga sot shtrihet edhe në zonën B.

Era e fortë ka shkaktuar një sërë dëmesh materialesh në qytetin bregdetar të Vlorës.

   Fondi i pagave për punonjësit e Bashkisë së Tiranës është rritur ndjeshëm nga viti në vit, siç raportojnë Drejtoria e Financave.

   Duke nisur nga dita e nesërme, parkimi do të bëhet me pagesë në 10 rrugë të Zonës B në kryeqytet.

   Carmine, një ish-zejtar italian, tashmë në pension, ishte prej kohësh në kërkim të një vendi ku të kalonte në qetësi pleqërinë.

   Dita e Verës, ka bërë bashkë fondacionin “Zëri i mjerimit” dhe shoqatën “Jetimët në fokus” në Durrës, të cilat sot kanë zgjedhur të sh

   Rreth 48.374 punëdhënës janë regjistruar në faqen zyrtare të Shërbimit Kombëtar të Punësimit, ku dhe kanë publikuar vendet e lira të p

Gëzimi, babai i cili nga pamundësia ekonomike që të kujdesej për to, i kishte dërguar fëmijët në jetimore me idenë që do të kishin një je

Kryeministri Edi Rama pezullon përkohësisht njohjen e të drejtës mbi pronën për ata që përfituan tokë nga ligji i famshëm 7501.

Të gjithë shqiptarët sot festojnë Ditën e Verës, një feste e lashtë pagane.