Hotelet më të mira në Durrës

14/01/2018 - 18:28

*Nga Stela Likmeta

Natyra i ka falur Durrësit potenciale të jashtëzakonshme turistike. I pozicionuar në një pikë strategjike, qyteti i dytë më i madh në vend është më i frekuentuari në stinën e nxehtë e jo vetëm, nga shqiptarët brenda e jashtë kufijve, por edhe turistët nga mbarë bota vitet e fundit.

Shërbimi është përmirësuar ndjeshëm kohët e fundit, ndërsa agjencitë turistike në qytetin bregdetar kanë thithur një numër të madh pushuesish evropianë (dominojnë polakët e çekët) në sajë të paketave all inclusive që ato ofrojnë.

E sigurisht, pyetja e parë që u shkon ndërmend të gjithë këtyre turistëve, por edhe të gjithë shqiptarëve që vijnë të kalojnë një weekend në Durrës, është se ku do të akomodohen.

Shumë bazohen te hotelet që iu sugjerojnë agjencitë ndërlidhëse, e shumë të tjerë përmes faqeve ndërkombëtare në internet, si “TripAdvisor” apo “Booking.com”, me anë të të cilave mund të rezervojnë edhe online.

Dihet që çdo biznes do të bëjë publicitetin më të mirë për veten e tij, por vlerësuesit më të mirë janë ata, klientët! E çdo përshtypje, koment e vlerësim i tyre real, nuk ka të paguar.

DurrësLajm” sjell renditjen e 10 hoteleve më të vlerësuara, të marra në një prej faqeve më të famshme ndërkombëtare, “Trip Advisor”, aty ku hotelet vlerësohen nga mijëra klientë, të cilët në mënyrë të pavarur, pa asnjë lloj detyrimi apo shpërblimi monetar, japin komentin dhe vlerësimin e tyre për shërbimin që kanë marrë në një restorant apo hotel në vendet ku kanë udhëtuar.

Bazuar në këto vlerësime dhe komente, “Trip Advisor” krijon automatikisht edhe një renditje me hotelet me të vlerësuara, të cilat janë si më poshtë, nga vendi i dhjetë në të parin: (Kliko këtu për të parë renditjen e plotë të 39 hoteleve të Durrësit, regjistruar në këtë faqe). Poshtë fotos së çdo hoteli përkatës, kemi shkëputur edhe vlerësimin e fundit në radhë (review) nga një prej vizitorëve.

10. Hotel “BEL CONTI”

Hotel modern në bregdet.

Dhoma ime me pamje nga plazhi. Hoteli i madh me dhoma të bollshme, të pastra dhe të rehatshme. Mëngjesi ishte i mirë me zgjedhje të pjatave. Personeli ishte miqësor, i dobishëm dhe i sjellshëm. Ne gëzuam një qëndrim të shkurtër në këtë hotel.

9. Hotel “GREEN PARK”

Super!

Nëse jeni në këtë zonë, ju duhet të qëndroni dhe të darkoni këtu. Shërbimi është i mrekullueshëm dhe stafi ju trajton si familje. Kopshti është i bukur dhe kujdeset mirë për çdo gjë. Ata mund të kenë muzikë live në fundjavë, por ju duhet të kontrolloni së pari. E mira është në faktin se ka çmim të arsyeshëm dhe të shijon. 

8. Hotel “ANI”

Është hotel i vogël, por i përsosur!

Shërbim i përsosur, mëngjes më shumë se i mjaftueshëm për çdo gjë të freskët. Është hotel shumë i mirë, me një staf të kualifikuar 24 orë. Dhomat janë të përpunuara në detaje. 4 net të mrekullueshme në këtë hotel. Një falënderim për të gjithë stafin e hotelit “Ani” që na bëri të ndihemi si në shtëpi ... .jo ashensor, por ka parkim.

7. Hotel “ILIRIA INTERNACIONAL”

Vendi i mrekullueshëm në vendndodhjen më të mirë !!

Vend shumë i mirë. Dhe ky hotel është afër gjithë dyqaneve të suvenirëve. BLU STAR CENTER. Muzeu. Plazhi. Dhoma shumë e pastër. Dhe stafi shumë i dobishëm. Vaktet kryesore, edhe të mëngjesit, të shkëlqyera, me zgjedhje të mirë dhe ekonomike. Do të doja të rrija përsëri këtu. Do ua rekomandoja të gjithëve, është hoteli më i mirë në Durrës, Shqipëri, plot mikpritje. Ushqim i freskët, mishi, peshku e ëmbëlsirat të shijshme.

6. Hotel “ARAGOSTA”

Është çdo gjë në rregull!

Një hotel i vogël pranë detit. Vend i përsosur për një qëndrim të qetë. Stafi miqësor, gati për t'ju ndihmuar në çdo gjë. Dhoma ishte e mobiluar mirë dhe shumë e pastër. Mëngjes i mirë me pamje nga deti.

5. Hotel “ARVI”

Përvojë fantastike në hotel!

Gruaja ime dhe unë qëndruam në këtë hotel në dhjetor 2017 dhe jemi plotësisht të kënaqur. Stafi është shumë i këndshëm dhe i dobishëm, dhomat janë të pastra dhe vendndodhja është e përkryer për në Durrës. Gjithashtu, restoranti në hotel ishte një mundësi e shkëlqyer kur nuk ndiheshim mirë për të dalë jashtë. Shumë i rekomanduar!

4. Hotel “OAZ”

Mikpritje e mrekullueshme...

Çfarë surprize e bukur për t'u përshëndetur nga një staf i tillë miqësor e i ngrohtë. Hoteli “OAZ” ndodhet mbi ujë, dhomat janë të rehatshme dhe të pastra. Ne hëngrëm në restorant dhe ushqimi ishte i shkëlqyer. Ne do ta rekomandojmë këtë hotel për udhëtarët në Shqipëri. Ishte hera e parë në këtë vend të ri dhe ne jemi me fat që patëm kënaqësinë të qëndronim këtu.

3. Hotel “BLEART”

Hotel i këndshëm!

Dhomat ishin të pastra dhe të këndshme. Ushqimi ishte i shijshëm, por nuk mund të prisni shumë varietet. Stafi ishte profesionist. Hoteli është i pozicionuar në plazh me zë të lartë (disko çdo natë), kështu që ndoshta jo i përshtatshëm për familjet me fëmijë. Stacioni i autobusëve ishte para hotelit (ju rekomandojmë të vizitoni qytetin).

2. Hotel “VILA LULE”

Hotel i madh me njerëz dhe staf të mrekullueshëm.

Sigurisht, një nga shërbimet më të mira që unë dhe burri im kemi përjetuar ndonjëherë! Ne shkuam në Durrës për pushime plazhi dhe ishim duke kërkuar një vend komod për të qëndruar, dhe Vila Lule na dorëzoi! Stafi ka qenë kaq i dobishëm për të na rregulluar transportin (nga/dhe në aeroport - të dyja udhëtimet ishin gjatë natës). Ata na ndihmuan me çdo gjë që na duhej në mënyrë profesionale dhe të ëmbël. Pjesëtari i stafit, Denisi - ishte jashtëzakonisht i ndërgjegjshëm. Dhoma jonë ishte shumë e gjerë dhe e bukur me një AC të mirë dhe një ballkon. Hoteli në vetvete është fiks në plazh, e cila është pikërisht ajo që ju dëshironi për pushime vere. Gjithashtu restoranti ishte i mahnitshëm - ushqimi ishte i shijshëm dhe shërbimi ishte aq profesional, por edhe aq miqësor! Kamerierët Saimiri, Albano dhe Ardit e bënë çdo ditë tonën me shërbimin e tyre të madh, por edhe një qasje të mahnitshme personale.

Me pak fjalë - një nga qëndrimet më të mira që kemi pasur ndonjëherë!

1. Hotel “ADRIATIK”

Ne e dashurojmë atë!

Ky është një hotel i këndshëm për standardet shqiptare. Hoteli është mjaft i madh, ka një plazh të bukur të mbrojtur dhe një nga pishinat më të mëdha që kam parë ndonjëherë. Për botën perëndimore hoteli mund të duket pak i vogël, por kemi provuar një numër hotelesh këtu dhe me të vërtetë e vlerësojmë hapësirën dhe vendndodhjen. Hoteli ka siguri dhe ndihet shumë privatësia, ju jep juve ndihmën që ju nevojitet. Ushqimi ishte i kënaqshëm. I gjithë stafi ishte jashtëzakonisht i këndshëm, i respektueshëm dhe gjithmonë i gatshëm për të ndihmuar. Ne u ndamë shumë të mirëpritur dhe patëm një kohë të mrekullueshme këtu. Kam vizituar gjithashtu SPA-në dhe mbeta shumë e kënaqur. Vendndodhja është shumë e nënvlerësuar, por unë do ta rekomandoj që dikush ta vizitojë. Kaluam kohën më të këndshme.

***

* SQARIM: renditja është një përllogaritje automatike e “TripAdvisor”. Hotelet që nuk janë përfshirë në këtë listë, nuk janë detyrimisht më pak të mira. Në vlerësim përllogaritet edhe numri i komentuesve, që disa hotele për shkak të target-groupit/vendodhjes/kapacitetit e kanë më të madh.

Renditja e 29 hoteleve të tjera të Durrësit, nga vendi 11 në 39:

 1. HORIZONT
 2. VILA PRINCE D
 3. VIVAS
 4. LEONARDO
 5. TITANIC
 6. ALEKSIONA
 7. GRAND VIRGINIA
 8. YLLI I DETIT
 9. TROPIKAL
 10. BELLA VISTA
 11. VILA BELVEDERE
 12. DICK’S SONS
 13. FAFA PREMIUM
 14. WHISPERS
 15. CALIFORNIA RESORT
 16. MAJESTIC
 17. APOLLONIA
 18. BESANI
 19. VILA VERDE
 20. LIDO
 21. ELBA
 22. AS
 23. HOTI
 24. KLA-XHU RESORT
 25. GRAND
 26. SKAMPA
 27. IBIZA
 28. KAMELJA
 29. KETI

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot shënohet 2-vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës dhe që në Shqipëri është festë zyrtare.

   Memorie qytetare

Anastas Mima pranë nesh, në parajsën e kujtesës

   Në këtë libër kam kërkuar të tregoj historinë e një dinastie të madhe financiare nga dita e arritjes të parit të fisit (themeluesit të

Siguria është e tillë kur është e garantuar 100% në çdo pjesë përbërëse të saj: nëse po kërkoni cilësi, siguri dhe klas në një të vetme,

Mjeku Ashim Zogu, njihet si një prej atyre pak mjekëve të ndershëm në Urgjencën e spitalit të Durrësit I cili ka marrë të gjithë vlerësim

*Përpjekje për t'u kthyer në një institucion pushimi bashkëkohor

Nga Shefqet Kërcelli