Foto lajm / Durrës. Shpërfytyrimi i rrugës për tek Amfiteatri

Postuar: 02/10/2014 - 16:30

DURRËS, 2 tetor 2014 –  Duke parë me vëmendje disa foto të vjetra të zonës pikante të Durrësit antik, vëren se, megjithëse vendet dhe objektet janë ende ku u fotografuan, përmasat e objekteve janë reduktuar shumë.

Një foto që i përket vitit 1900, rreth 12 vite para shpalljes së pavarësisë së shtetit të ri shqiptar, tregon mjaft qartë një hyrje të kalasë së Durrësit, e cila të nxirrte mbi zonën ku atëherë ndodhej nën tokë Amfiteatri Romak i Durrësit.

Kjo hyrje ndodhet edhe sot, po e reduktuar dhe e transformuar; kolegu Mark Brunga i ka dërguar “Dyrrah”-ut një pikturë të vitit 1983 të piktorit Stavri Nano, që paraqet këtë zonë me mure të reduktuara, ndërsa në një foto të bërë para 2 ditësh, porta është tashmë e futur në “mengenenë” e mureve të reja të betonit “demokratik”, që u derdh dhe po derdhet pa kursim mbi historinë e lashtë.

Të njëjtën pamje na sjell edhe një foto e fillimshekullit XX e Torrës Veneciane. Traktate muresh janë fshirë si në shumë zona të tjera.

Fotot dhe ideja: Mark Brunga.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Emigranti nga Durrësi Gjergj Dollani, i shndërruar në një biznesmen të suksesshëm në SHBA, pasi ka hapur një Cafe Chocolat pranë zyrav

Është 10 gusht i vitit 1929, një ditë e nxehtë në qytetin bregdetar të Durrësit.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë, dega e Durrësit me rastin e festave të fundvitit, ka nderuar me çerifikata mediat kryesore të Durrësit, dh

   Kur ishte fëmijë, në qytetin e tij të Durrësit, i shihte me admirim makinat e udhëheqjes që rreshtoheshin para Vollgës.

   Në nëntor të vitit 1924 Noli dhe qeveria e tij u gjendën në rrethim të plotë nga të gjitha anët.

Paratë duket se nuk janë më arsyeja më e madhe që i motivon njerëzit të shkojnë në punë çdo ditë.