Gruaja shqiptare, foto-lajm tek Reuters

Postuar: 18/12/2012 - 20:14

Fotoja e një gruaje të moshuar shqiptare nga Kukësi është përzgjedhur për të qenë pjesë e fotove të ditës të agjensisë prestigjioze të lajmeve Reuters.

Fotoja tregon realitetin e vështirë të zonave veriore të vendit tonë, ku një e moshuar është e detyruar të mbajë mbi shpinë një deng të madh me kashtë, ndërkohë që ecën përmes një terreni të vështirë, të mbuluar nga dëbora.

E moshuara ka një pamje të zymtë, fytyrë të ngrysur e trup të kërrusur nga mbingarkesa, pamje kjo që dëshmon realitetin e dhimbshëm me të cilin vazhdojnë të përballen femrat shqiptare në zonat e thella malore.

Fotoja është realizuar nga Arben Celi dhe është përzgjedhur mes të tjerash nga Reuters, si foto e ditës së datës 13 dhjetor. Ndërkohë në po në të njëjtën ditë, në fotot e përzgjedhura nga Reuters, krahas asaj të gruas së varfër shqiptare, ishte përfshirë dhe ajo e mbretëreshës së Anglisë Elizabeth II brenda një banke duke vështruar lingnotat e arit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, studiuesi Kastriot Dervishi ka publikuar një dokument të arkivit të ministrisë së Brend

Gjeneral Esat Pashë Toptani vazhdon ende të mbetet një personazh historik me shumë dritëhije.

Historia e Laçit, jo thjesht e qytetit por edhe emrit të tij, lidhet me vitet që ai ka mbi shpinë, që prej krijimit në periudhën komunist

Emisioni investigativ “Boom” në “Ora News” udhëtoi sot drejt portit të ri të peshkimit në Durrës.

Beteja e Durrësit është një betejë detare e zhvilluar ne afërsi të brigjeve të këtij qyteti, gjatë luftës së parë boterore, ekzaktësi

Fatmira Hajdari, foli për herë të parë pas vrasjes së bashkëshortit dhe babait të tre fëmijëve të saj, Azem Hajdarit, pesë muaj më pas.

Shumëkush prej shqiptarëve që i përket brezave të kohës së komunizmit, duhet ta mbajë mend radio “Pionerin”, siç dhe radio “Fatosin”, siç