HISTORI/ Përpunimi i anijeve në portin e Durrësit 6 dekada më parë (FOTO)

07/10/2019 - 18:24

Një sërë fotosh të publikuara sot në faqen zyrtare të Autoritetit Portual Durrës i përkasin periudhës së viteve 1960-1970  në portin më të madh të vendit. Fotot rikthejnë në memorie punën e brigadave të punonjësve dhe të elektrovinçave për përpunimin e anijeve tregtare, si dhe aktivitetin e ofiçinës së portit detar.

Disa prej fotove pasqyrojnë edhe veprimtarinë e bigës së madhe lundruese në të njejtën periudhë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

(Trendi Evropën për të rënët, jo plehrinat dredharake’’pa uniformë e pa armë’’, të shpikura në gjirize mitomanësh të korruptuar…)

Ishte vetëm 13 vjeç, thuajse fëmijë, kur hipi për herë të parë në një anije.

Për 84 vjet me rradhë qëndroi në qendër të qytetit, duke u kthyer në një nga simbolet e Durrësit, pjesë e memories kolektive të shumë bre