HISTORI/ Si dukej porti i Durrësit 100 vite më parë (FOTO)

21/08/2019 - 16:33

Nuk ka qytet në Shqipëri për të cilin të jetë shkruar më shumë se sa për Durrësin, po ashtu edhe për portin e tij. Bashkëjetesa e portit me Durrësin është e hershme, sa që vazhdon të diskutohet pyetja: U ndërtua qyteti pranë portit, apo porti pranë qytetit?

Në 3000 vjetët e historisë së tij qyteti ka marrë emërtime, të cilat vazhdojnë të përdoren njëlloj siç përdoreshin në antikitet dhe në mesjetë.

Duke nisur që nga historianët e parë, që në shek e 5-të p.e.r. Durrësi është përmendur me mijra herë nga udhëtarë, politikanë, oratorë, poetë e historianë.

Gjatë shekujve të fundit porti e humbi rëndësinë e tij fillestare. Mjetet lundruese të udhëtarëve dhe të mallrave ankoroheshin në dy ura druri, ose prisnin varka shkarkimi në radën portuale të Durrësit.

Fotot e mëposhtme, të publikuara nga Autoriteti Portual Durrës, janë gjetur në libra studimorë apo në rrjete sociale. Ato dëshmojnë situatën e portit të Durrësit në fillim të shekullit të XX-të, në prag të shpalljes së Pavarësisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

*(In Memoriam për Djemtë e Kostë dhe Maria Boshkut)

Nga Gëzim Kabashi

Në lagjen e vjetër “Varosh” të qytetit të Durresit, e cila njihet në ndarjet e reja administrative si lagjja nr 11, kalonte çdo ditë një

Ndërtimi i portit modern të Durrësit ka nisur në fund të viteve 1920, në të njejtën kohë kur filloi edhe ndërtimi i institucioneve dhe i

Nëntoka e lagjes 11 në qendër të Durrësit i ka befasuar përsëri arkeologët me një zbulim të ri, ndërsa bashkëjetesa e ndërtimeve të fundi

Duke lundruar dhe u lëkundur mbi barkë, vetëm kështu mund t’i pikasësh një buzëqeshje në fytyrë Anna Ninës.

*Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare ka qenë, është dhe do të mbetet epopeja më e lavdishme e popullit tonë.

Mbrëmja e së martës ishte nata e parafundit e Bienales së Muzikës Klasike 2019, programi i i së cilës ishte Muzika Hispane ku interpretoi