Basketboll/ Teuta mposht Tiranën dhe fiton Superkupën

19/04/2019 - 12:01

Teuta është fituese e Superkupës së Shqipërisë në basketboll për meshkuj. Ekipi durrsak mundi 86-85 Tiranën në finalen e luajtur në pallatin e sportit “Ramazan Njala” të Durrësit. Ky është trofeu i dytë sezonal për Teutën, që në shkurt fitoi edhe Kupën e Shqipërisë.

Një fitore dramatike e Teutës, që mposhti bardheblutë vetëm në sekondën e fundit, falë një gjuajtje të saktë nga distanca të Brawn. Kur duheshin edhe 7 të dhjetat e sakondës, Teuta ka topin nga një rivënie fundore. Brawn, i lënë i pambuluar, gjuan nga distanca dhe shënon, duek përmbysur shifrat.

Festë dhe gëzim në radhët e skuadrës durrsake, zhgënjim e hidhërim në atë të Tiranës. Një përmbyllje e kësaj finalejeve e denjë si për NBA. Në këtë finale morën pjesë Tirana, si kampione e Shqipërisë dhe Teuta, si fituese e Kupës së Shqipërisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Barcelona është në një alarm dëmtimesh dhe shifrat e bëjnë të pakundërshtueshëm këtë fakt.

Racizmi është një nga problemet më të mëdha që ka futbolli në Itali dhe debatet kanë qenë të shumta si të ndalohet ky fenomen.

Sherif Kallaku duket se do të jetë largimi i radhës nga kampionati shqiptar i futbollit.

Sherif Kallaku duket se do të jetë largimi i radhës nga kampionati shqiptar i futbollit.

Teuta do të ketë një mungesë të madhe në sfidën e radhës me Skënderbeun që do të zhvillojë në Durrës këtë fundjavë.

Pasojat e tërmetit kanë qenë të mëdha në Durrës dhe të prekur mbetën edhe lojtarët e Teutës.

Arabia Saudite po planifikon të ndërtojë një qytet-shtet të ri ndërkufitar, të qeverisur nga ligje perëndimore, si pjesë e strategjisë së

Dries Mertens do të largohet nga Napoli në fund të sezonit, kur i mbaron edhe kontrata, dhe e ardhmja e belgut me shumë gjasë do të jetë

Arbër Çyrbja, një nga lojtarët që ka luajtur në Superiore me disa skuadra të njohura, ku bie në sy Teuta dhe Kukësi, ka qenë një nga ata

Në Shtetet e Bashkuara ndodhet ish-futbollisti dhe kapiteni i kombëtares shqiptare në futboll, Lorik Cana.