Basketboll/ Teuta siguron vendin e dytë pas fitores ndaj Partizanit

11/02/2019 - 13:59

Skuadra e Teutës ka mposhtur 79-92  Partizanin, në ndeshjen e vlefshme për javën e 11-të të Superligës në basketboll për meshkuj, java e parë e fazës së dytë të Kampionatit Kombëtar. Ndeshje e cila ri-takojë të dy ekipet pas gjysmëfinales së Kupës së Shqipërisë në pallatin e sportit Asllan Rusi iu dha fitoren "djemve të detit".

Pjesa e parë e lojës ishte e jashtëzakonshme, me shumë pikë të shënuara dhe rivalitet. Që në start të saj u sinjalizua një ndeshje të fortë, perioda e parë u mbyll në avantazh të ekipit të Partizanit me vetëm dy pikë diferencë në shifrat 26-24.

Ndërsa e dyta rezultoi më intensive, me më shumë sulme dhe pikë të realizuara, por ekipi durrsak arriti ta mbyll këtë periodë në avantazh të tij me vetëm 4 pikë diferencë, 48-52.Gjatë pjesës së parë në parket ka shkëlqyer Wilson me trepikëshat e tij për Teutën.

Pas pushimit në periodën e tretë, loja ishte disi më e ekuilibruar, por sërish Teuta fitoi në shifrat 68-72, ndërsa perioda e katërt vulosi gjithçka për ekipin durrsak që fitoi edhe këtë sfidë të bukur dhe me emocion.  Ndeshja u mbyll në rezultatin 79-92 duke bërë që Teuta të parakalojë Partizanin duke zënë vendin e dytë me 19 pikë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti që përcaktoi edhe përballjet në fazën e 1/8 në Ligën e Europës.

Kur janë luajtur 22 javë kampionat, dënimet në fushë nga arbitrat dhe nga Komisioni i Disiplinës kanë qenë të shumta.

Duhen të paktën edhe 7 javë për ta parë sërish “yllin” brazilian, Neymar, në fushën e blertë.

Mauro Ikardi është tashmë një çështje shumë serioze te Interi. Sulmuesit i është hequr shiriti i kapitenit për t’i kaluar Handanoviçit.

Fabio Capello reagoi ashpër ndaj mbrojtësit të Juventusit, Leonardo Bonucci, që bëri një veprim të turpshëm simulues në momentin e shënim

Atletico Madridi zhvilloi një ndeshje të madhe ndaj Juventusit në Champions, por në fund të sfidës la një shije të keqe mënyra e festimit

Edmond Hasanbelliu mendon se Teuta është si çiklistët dhe jo një nëndetëse siç e quajti Safet Gjici.

Teuta zbuloi më në fund “ilaçin” për t’u shëruar nga “sëmundja” e barazimeve dhe ndaj Kukësi triumfoi me një përmbysje madhështore.

Chelsea është duke kaluar në një formë jo të mirë, aktualisht renditen në vendin e gjashtë në Ligën Premier, e tani u eliminuan edhe nga