Botërori i Basketbollit, skuadra e SHBA-ve, favorite

13/08/2019 - 16:01

Më datë 31 gusht do të nisë një nga evenimentet kryesore të vitit në basketbollin për meshkuj. Në Kinë do të zhvillohet Kampionati Botëror. Një nga përfaqësueset që ka përgjegjësinë më të madhe për të dhuruar emocione e spektakël është ajo e SHBA.

Greg Popovich nuk ka në dispozicion të gjithë superyjet, madje është një skuadër e përbërë kryesisht nga talente të ndërthurur me basketbollistë me përvojë si Brook Lopez, Kyle Lowry, PJ Tucker e Kemba Walker.

Tekniku i San Antonios ka qenë i detyruar të heqë dorë nga Zion Williamson, Kevin Love, Bradley Beal e Damien Lillard. Me përjashtim të Williamson, 3 të tjerët kanë kërkuar vetë të mos jenë pjesë e eventit, ndërkohë që së fundmi është tërhequr edhe Marvin Begley, që kërkon të përqendrohet tek sezoni i ardhshëm në NBA me skuadrën e Sacramento Kings.

Aktualisht Popovich ka 16 basketbollistë në dispozicion, në listën përfundimtare do të mbeten 12. SHBA-ja mbetet favorite kryesore, me 5 tituj kampion të fituar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mungesa e aktivitetit fizik mes të rinjve në botë është kthyer në epidemi globale.

Pas stërvitjes së ditës së djeshme, stafi mjekësor i klubit të Napolit ka komunikuar mungesën e sigurt të sulmuesit polak, Arkadiuz Milik

Si të mos mjaftonin rezultatet negative, Ferrari përfshihet tani në valën e një skandali mashtrimi që nëse do të faktohet si i tillë, do

Emërimi i Jose Mourinhos në krye të Tottenhamit ka bërë kurioz opinionin sportiv për pagën që do të përfitojë trajneri luzitan te londine

“Air Albania” u inaugurua zyrtarisht pak ditë më parë në ndeshjen e fundit kualifikuese mes Shqipërisë dhe Francës, teksa shfaqi probleme

Zlatan Ibrahimoviç është një nga emrat më të diskutuar kohët e fundit, për shkak se ka vendosur të largohet nga Los Anxheles Galaksi dhe

Edi Reja është shumë afër rinovimit të kontratës me Federatën Shqiptare, dhe firma përfundimtare është vetëm çështje kohe.

Teuta, në provën e vazhdimësisë dhe natyrisht atë për të bërë të madhen edhe përballë Vllaznisë.Skuadra durrsake deri më tani qëndron e p

Ish-ministri italian Mateo Salvini, njihet si një tifoz i zjarrtë i Milanit, i cili shpesh herë flet edhe për situatën e kuqezinjve.

Aventura e Cristiano Ronaldos te Juventus mund të përfundojë shumë shpejt.