Ferrari apelon vendimin, Vettel do me çdo kusht fitoren në Kanada!

10/06/2019 - 13:39

Ferrari nuk dorëzohet dhe ka vendosur të apelojë vendimin e komisarëve të garës në Çmimin e Madh të Kanadasë të cilët i dhanë një penallti prej 5 sekondash, gjermanit Sebastian Vettel duke i hequr fitoren nga duart pilotit të skuadrës italiane.

Vettel bëri një manovër të rrezikshme në daljen e tij nga pit stopi për të mbrotjur pozicionin e parë të cilin e kishte mbajtur gjatë gjithë garës duke rrezikuar përplasjen me Hamilton që vinte nga pas.

Hyrja në pistë e gjermanit u konsiderua e rrezikshme nga komisarët e garës në Montreal dhe për këtë arsye ai u penalizua me 5 sekonda dhe pavarsisht se i mbylli garën i pari në fund fitorja i shkoi pilotit anglez.

Vettel nuk pranoi këtë vendim duke bërë skena të pahijshme në fund të garës ndërkohë që Ferrari e ka çuar në Apel këtë çështje me shpresën se veprimi i Vettel do të cilësohet i rregullt dhe do i hiqet penalizimi për ta marrë fitoren që në pistë e arriti me meritë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mauro Icardi është padyshim një nga emrat më të spikatur të merkatos së kësaj vere.

Sezoni i ri i kampionatit italian do të startojë këtë fundjavë, ndërsa interesi këtë vit pritet të jetë tejet i lartë, për shkak të inves

Është e pamundur që Zhoze Murinjo mos të prodhojë polemika gjithmonë që ai jep ndonjë deklaratë.

Sporti i atletikës në Rusi është tronditur pasi kampionia e vendit Margarita Plavunova është gjetur e pajetë në anë të rrugës, në zonën e

Sezoni i ri i Kategorisë Superiore do të nis në “kaos”.

Roma arriti akordin me Chelsean, për të marrë në huazim me të drejtë blerjeje mbrojtësin italian Davide Zapacosta, i cili luante prej dy

Një ngjarje e shëmtuar është regjistruar në Bern të Zvicrës, para fillimit të ndeshjes mes Jang Bojs dhe Crvena Zvezdës.

Manchester United po përballet me një faturë të kripur prej 36 milionë paundësh nëse huazimi i Alexis Sanchez tek Inter Milan bëhet i për

Pas afrimit të sulmuesit ganez Sasid Abdul Khalid, Teuta ka bërë një tjetër lëvizje të rëndësishme në prag të sezonit të ri.

Teuta duket se ka bërë një përforcim cilësor në repartin e avancuar.Është klubi i Prishtinës në Kosovë, që njofton mbylljen e bashkëpunim