Tragjedi në futboll/ Rrëzohet avioni, vdesin 4 futbollistë dhe presidenti i ekipit

24/01/2021 - 17:21

Presidenti dhe 4 futbollistët e Palmas Fútbol y Regatas, anëtarë në divizionin e katërt të futbollit brazilian, vdiqën këtë të diel në një përplasje aeroplani, së bashku me pilotin e avionit teksa po udhëtonin për në Goiás për të luajtur një ndeshje.

Viktimat e ngjarjes janë Lucas Meira, presidenti i anëtarësisë; futbollistët Lucas Praxedes, Guilherme Noé, Ranule dhe Marcus Molinari; dhe komandant Vagner, shkruajnë mediat e huaja.

Aksidenti ndodhi pas orës 8 të mëngjesit të kësaj të diele. Aeroplani, një mjet i përdorur nga anëtarësia e klubit, u rrëzua disa çaste pasi u ngrit nga një pistë brenda zonës së Luzimangues, në Puerto Nacional, një komunë e vendosur 60 kilometra në jug të Palmas, kryeqyteti i shtetit amazonian të Tocantins. Aeroplani ra menjëherë në tokë.

Ekipi i Palmas ishte drejtuar për në Goiânia, vendi ku do të përballej me Vila Nova për Kupë. Ndeshja ishte caktuar për këtë të hënë pasdite, në Goiânia. Sidoqoftë, Vila Nova lëshoi ​​një pohim zyrtar , duke shprehur keqardhje për aksidentin e tmerrshëm.

Palma është një klub anëtar i grupit A6 të kategorisë braziliane të futbollit Serie D dhe ka rezultate të dobëta, me 14 humbje në 14 lojëra të zhvilluara, gjatë së cilave ka shënuar vetëm 4 gola dhe ka pësuar 39. Klubi ishte krijuar më 31 janar 1997 dhe që atëherë u kurorëzua gjashtë herë si kampion i shtetit të Tocantins.

Si arritjet më të mëdha të ekipit janë arritja në çerek-finale të Kupës së Brazilit, si dhe pjesëmarrja në Serinë C.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teuta triumfon ndaj kryesuesve dhe në fund kanë qenë drejtuesit e klubit që kanë menduar të shpërblejnë mundin e skuadrës.

Dejvi Bregu duket se po kthehet në lider te Teuta, pasi ka shënuar eurogol që në fund I ka dhënë tri pikët skuadrës së Teutës në një ndes

Fushata për zgjedhjen e presidentit të ri të Barcelonës ka hyrje në pikën më të nxehtë.

DEKLARATA E BRDARIÇ PËR TEATRIN - Është mendimi i tij, nuk them asgjë për atë punë.

Dejvi Bregu çon një hap larg kreut Teutën.

Ndërsa Juventusi po i gëzohet fitores ndaj Spezias dhe tashmë është përqendruar te ndeshja e kthimit me Porton në Champions League, një n

Pas sherrit në derbi dhe polemikave të mëdha që e shoqëruan atë, Zlatan Ibrahimovic shtrin “dorën e paqes” në drejtim të Romelu Lukaku.

Princi i Johor, Tunku Ismail ibni Sulltan Ibrahim, ka folur hapur rreth planit të tij për të blerë klubin e njohur spanjoll Valencia.Ai ë

Legjenda e futbollit botëror, braziliani Pele, mbushi 80 vjeç në tetor.

Skuadra e njohur franceze, Bordo është duke u përballur me një situatë të vështirë ekonomike, për shkak të situatës së krijuar nga korona