“Tabuja” Buffon: Messi asnjë gol ndaj italianit

Postuar: 20/04/2017 - 14:32

T’ia dalësh të pengosh Lionel Messi-n të shënojë është diçka shumë e vështirë. Ndaj Juventus-it “Pleshti” nuk arriti të firmosë në asnjë nga të dyja përballjet në çerekfinale dhe eliminimi nga Liga e Kampioneve ishte i pashmangshëm. Një surprizë e vërtetë të shihje argjentinasin të mos shënonte dhe kjo për meritë të mbrojtjes së pakalueshme bardhezi e cila praktikisht ia mbylli të gjitha hapësirat, duke e penguar të shprehet siç do të donte. Pra vijon tradita pozitive e Gianluigi Buffon, që ndaj Messi-t nuk ka pësuar kurrë gola në karrierën e tij.

Portieri i Juventus-it është përballur me argjentinasin në tre raste, dhe në asnjë prej tyre sulmuesi katalanas nuk e ka shijuar golin. Përballja e parë daton në finale të Champions-it në 6 qershor të 2015-ës. Atëherë Barcelona ngriti trofeun falë golave të Rakitic, Suarez dhe Neymar. Messi e preku golin, por konkluzioni i tij u devijua nga Buffon pikërisht tek këmbët e Suarez që firmosi rezultatin provizor 2-1 me portë bosh. Dy të tjerat ishin në çerekfinale të këtij Champions-i. Në ndeshjen e vajtjes i vetmi rast ku Messi u shfaq rrezikshëm ishte asisti për Iniesta-n, ndërsa në kthim ishte afër golit kur e goditi me të majtën një top që kaloi shumë afër shtyllës, me Buffon-in të palëvizshëm. Pra porta e Gigi-t është kthyer në një tabu për Messi-n, i cili nuk është përballur me portierin italian as me fanelën e Argjentinës. Ndoshta do të ketë mundësinë ta thyejë këtë tabu në “Rusia 2018”, sigurisht nëse “Albiçeleste” arrin kualifikimin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Igor Angelovski, trajner i përfaqësuese maqedonase të futbollit ka publikuar listën me 23 futbollistë të grumbulluar për dy sfidat e radh

Qendra e qytetit të Durrësit është kthyer në një ring të vërtetë ku janë ndeshur disa nga kampionët e Shqipërisë dhe Kosovës të

Vera e vështirë për Barcelonën do të vijojë edhe pas gushtit.

Pas testit të madh kundër Toulouse, në fitoren 6-2, falë dy golave ​​të Neymar dhe asisteve, braziliani është kthyer për të folur për Bar

Casemiro ka qenë autori i golit me më shumë pasime në La Liga, që nga sezoni 2005-2006.

Pas mbërritjes nga kampionati botëror i Londrës, presidenti i Federatës Shqiptare të Atletikës, Gjergj Ruli, ka raportuar përpara anëtarë

Antuan Grizman mund të mungojë në tre ndeshjet e ardhshme të kampionatit spanjoll të futbollit,.

Kur Milani përgatitej për të zbritur në stadiumin e Krotonës për ndeshjen e parë të Serisë A, Ilaria D’Amiko, partnerja e Xhixhi Bufon, p

Teuta ka mposhtur 2-1 FC Struga Trim Lum, në një ndeshje e cila u luajt në Maqedoni.

Floyd Mayweather ka befasuar të gjithë me deklaratën lëshuar sot, duke thënë se nuk do të zhvillojë seks para sfidës me Conor McGregor.