Anderlecht i mban një muaj rrogë dhe nxjerr në shitje Kristal Abazajn!

28/03/2020 - 21:41

Koronavirusi po ridizenjon futbollin me shumë klube që tashmë janë në krizë financiare. Një prej tyre është edhe Anderlecht në Belgjikë që në këtë sezon ka dështuar edhe përsa i përket rezultateve.

Klubi nga Brukseli u ka kërkuar futbollistëve të tij të heqin dorë nga rroga e 1 muaji për t’i bërë ballë pandemisë së koronavirusit. Në këtë listë lojtarësh që duhet të heqin dorë nga rroga e 1 muaji është edhe Kristal Abazaj i cili edhe pse luan si i huazuar te Kukësi vazhdon të paguhet nga gjigandët belgë.

Nuk dihet se cila do të jetë përgjigjia e Abazajt dhe futbollistëve të tjerë, por tashmë Anderlecht e ka thënë fjalën e saj. Ndërkohë në verë me shumë gjasa Kristal Abazaj do të largohet nga Anderlechti pasi klubi do të nxjerrë në shitje të gjithë futbollistët që nuk bëjnë pjesë në planet e së ardhmes dhe mes tyre përfshihet edhe talenti shqiptar.

Anderlecht do t’i shesë edhe kundrejt një kostoje më të ulët këta lojtarë pasi klub synon të mbledhë sa më shumë të ardhura për të marrë veten nga kriza e koronavirusit. Për të blerë kartonin e Kristal Abazajt nga Skënderbeu klubi belg pagoi shifrën e 750 mijë eurove në verën e vitit 2018.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tetë futbollistë të rinj ganezë kanë humbur jetën pas një aksidenti të ndodhur të shtunën.

Ekipet kosovare, të ndikuara edhe nga vështirësitë për të lëvizur jashtë rajonit tonë kanë zgjedhur kryesisht Durrësin për të zhvilluar p

Bojkoti i kampionatit nga presidentët e Kategorisë Superiore ka marrë jehonë ndërkombëtare tashmë.

Luis Suarez zbarkoi ditën e enjte në Peruxha për t’iu nënshtruar (dhe kaluar) testeve për të marrë pasaportën italiane në mënyrë që më pa

Transferimi më i ri i Romës, Marash Kumbulla e ka pranuar se ka studiuar dhe ka mësuar nga Kris Smolling sezonin e kaluar.

Nejmar ka nënshkruar marrëveshje me vlerë 25 milionë euro në vit me sponsorin e ri "PUMA".

Teuta nuk e ka fshehur ambicien për të qenë pretendente për titull sezonin që vjen.

Ditën e sotme Zhordi Ferre, kandidati për president dhe iniciatori i mocionit të mosbesimit ndaj presidentit Bartomeu, dorëzoi në klubin

Totenhemi kaloi mes vështirësive në turin e dytë të Ligës së Europës teksa mposhti në transfertë me rezultatin 1-2, bullgarët e Plovdiv.

Marash Kumbulla te Roma u përfol se kaloi për 30 milionë euro, ndonëse kjo shifër është e shpërndarë në disa detaje.