Anglia në gjysmëfinale

07/07/2018 - 20:06

Anglia në gjysmëfinalet e botërorit. Skuadra e Gareth Southgate arriti suksesin 2-0 ndaj Suedisë falë golave të Harry Maguire dhe Dele Alli.

Fillimi i ndeshjes ishte i vakët, anglezët kishin kontrollin e lojës ndërsa Suedia priste të kundërsulmonte. Anglia më pas mori guximin të improvizonte aksione. Ishte minuta e ’30 kur nga një goditje këndi erdhi goli i parë.

Harry Maguire shënoi të parin me kombëtaren. Suedezët kishin vendosur 8 lojtarë në mbrojtje, gjithsesi linin hapësira. Në pjesën e dytë nordikët kërkuan barazimin, por u ndalën nga portieri Pickford.

Në mesin e pjesës së dytë, një kros i Lingard nga e djathta gjeti Dele Ali në shtyllën e dytë, që nuk e pati të vështirë të shënonte. Suedezët kërkuan golin e tyre, por nuk kishin forcë për të finalizuar aksionet. Anglia po e rishkruan historinë e saj të futbollit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teuta arriti një fitore shumë të rëndësishme, duke triumfuar përballë Laçit me rezultatin 0-3.

Real Madrid nuk di të fitojë më.

Derbi i Milanos mbetet një sfidë e veçantë për të gjithë futbollistët kuqezi, veçanërisht për spanjollin Suso.

Pasi fitoi gjithçka në atletikë dhe vendosi edhe rekordin botëror në garën e 100 metrave, atleti xhamajkan Usain Bolt është përkushtuar t

Pas gjobës së majme nga klubi dhe pasi rrezikon 12 vite burg për një sherr në lokal, Arda Turan gjendet përballë një telashi tjetër.

Një klub austriak ka ngritur një debat të ashpër në vend pasi i ka ofruar tifozëve kuponë për të hyrë në një shtëpi publike.

Periudhë e vështirë për Karim Benzema. Në fushë gjërat nuk i shkojnë mirë.

Pas më tepër se 5 vitesh në stolin e kombëtares sllovake, Jan Kozak ka vendosur të japë dorëheqjen, një ditë pasi skuadra e tij u mposht

Nuk ka paqe për mesfushorin kilen, Arturo Vidal, i cili la Bayernin e Mynihut në verë, për t’iu bashkuar Barcelonës për shumën e 28 milio