Bonucci transferohet te Milani

14/07/2017 - 14:58

E premtja e Leonardo Bonucci te Milan. Pas një të enjteje plot tratativa e adrenalinë, në 1:30 të natës është mbyllur takimi mes Alessandro Luccit, agjent i futbollistit dhe Marco Fassones, administrator i deleguar i Milanit. Mbrojtësi më i fortë në Itali së shpejti do të veshë fanellën kuqezi dhe do të lërë Juventusin pas 6 titujsh rradhazi.

Për Milanin e ri kinez, është një goditje me impakt të madh në aspektin teknik, mediatik por edhe atë të lidershipit. Bonucci pritet të kthehet menjëherë në një nga pikat e referimit në fushë dhe dhomat e zhveshjes. Operacioni është i bujshëm edhe në aspektin ekonimik.

Milanin dhe Juven i ndajnë vetëm 5 milionë euro, oferta kuqezi është 35 milionë, kërkesa bardhezi për 40, nuk është një distancë e pakalueshme. Bonucci bashkë me Bonuset do të përfitojë 10 milionë euro në sezon, duke u kthyer në lojtarin më të paguar të kampionatit italian. Akordi personal është me një pagë prej 7.5 milionë eurosh në sezon, plus 2.5 milionë në formë bonusesh të lehta për t'u arritur.

Për Milanin është një goditje e rëndësishme për të ardhmen. Në mengjes pasi u përshëndet me shokët në Vinovo, Bonucci u paraqit me agjentin e tij në selinë e Juves për të përcaktuar detajet e fundit, për Milanin do të jetë goditja e dhjetë në merkato pas Musachios, Kessie, Rodriguez, Andre Silva, Borini, Conti, Calhanoglu, Biglias dhe rinovimit të Donnaruma-s. Një goditje e fundit që ka entuzizamuar pa masë tifozët e Milanit. Mbeten për tu mësuar vetëm pak detaje, si për shembull numri i fanellës së Bonuccit që ka kërkuar 19, si te Juventus dhe kombëtarja italiane.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sevilla mposhti 1-0 në shtëpi Eibar mbrëmjen e kaluar dhe siguroi tre pikë të rëndësishme për objektivin Champions League.

Fenerbahçe do e ketë shumë të vështirë të mbajë në skuadër Vedat Muriqin këtë verë.

Pioli gradualisht ka arritur ta sjellë Milanin në zonën e Europës dhe skuadra ka arritur ta ngrejë nivelin e lojës, por kjo nuk do të tho

Presidenti i Barcelonës, Bartomeu, ka blinduar kapitenin Lionel Mesi dhe thotë se ai nuk do të largohet nga katalanasit.

Sherif Kallaku gjeti rrugën e rrjetës ndaj Skënderbeut, duke i dhuruar 3 pikë të arta skuadrës durrsake.

Pas fitores minimale 1-0 ndaj Skënderbeut, trajneri i Teutës Edi Martini u shfaq i çliruar ku pranoi se e kishte pasur frikë përballjen m

Emiliano Vila humbi babanë e tij të shtunën në mbrëmje dhe të dielën u zhvillua ceremonia mortore, ndërsa u vu në dispozicion të trajneri

‘Blutë’ e Londrës janë të vendosur që të përforcojnë edhe më shumë skuadrën e tyre, pas emrave si Timo Werner e Ziyech.

Valter Përndreca, lojtari i Adës, është arrestuar nga policia ditën e shtunë, pas ndeshjes Gramshi Ada.

Ish-shpresa e madhe e Nottingham Forestit Derrick Otim u mbyt në një liqen në Shtetet e Bashkuara.