Çfarë do të ndodhë me kampionatet e futbollit? Mund të luhen me dyer të mbyllura

29/03/2020 - 17:10

Pjesa më e madhe e kampionateve në Europë janë pezulluar për shkak të koronavirusit. Edhe finalet e Europianit janë shtyrë për vitin e ardhshëm. Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin ka sugjeruar që ndeshjet të mund të luhen me dyer të mbyllura.

“Nëse nuk do të kemi sukses në rinisjen, ky sezon me shumë mundësi do të humbë. Kemi tre plane: A, B dhe C, për të rifilluar ndeshjet ose në mes të majit, në fillim ose në fund të qershorit. Një tjetër mundësi është të rinisim fundin e këtij kampionati në fillim të sezonit të ardhshëm dhe pasardhësin ta nisim më vonë. Do të shqyrtojmë mundësinë më të mirë për kampionatet dhe klubet”, tha Eferin.

Në pjesën më të madhe të kampionateve kanë mbetur edhe 9 javë për t’u luajtur. Në disa të tjera edhe 12 javë. Ceferin ka pranuar për gazetën italiane La Republica, se zhvillimi i ndeshjeve me dyer të mbyllura duhet të aplikohet në të gjithë Europën.

Në këtë moment, kur është ende e paqartë situata në mbarë kontinentin, Ceferin ka thënë se nëse nuk do të ketë asnjë mundësi tjetër, do të jetë më mirë që t’u jepej fund të gjithë kampionateve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me  merkaton e verës që po afron, skuadrat evropiane po bëjnë gati planet për lëvizjet e tyre.

Mesfushori i Kombëtares së Shqipërisë dhe kapiteni i Paderbornit, Klaus Gjasula, ka një pikë të dobët: kartonët e verdhë!

Panathianaikos nuk u ndahet futbollistëve shqiptarë.

Ndalimi i grumbullimeve në kohën e koronavirusit është diçka e ndaluar nga autoritetet shëndetësore në mbarë botën.

Milani po shton presionin për Denzel Dumfries dhe sipas mediave italiane është ekipi favorit për të firmosur me holandezin.

Nik Kirgios, është padyshim një nga tenistët më funny në historinë e këtij sporti tepër popullor.

Një ngjarje e turpshme ka tronditur botën e futbollit në Angli.

Tashmë temperatura në qytetin bregdetar sa vjen e rritet, por Teuta i është rikthyer fushës.