“Femrat që arbitrojnë, një neveri…”; ofendoi gjyqtaren, shkarkohet nga puna telekronisti

25/03/2019 - 14:16

Ditën kur futbolli italian i femrave përjetoi momentin e popullaritetit të madh, me stadiumin “Allianz” të mbushur plot me tifozë për të parë ndeshjen mes Juventusit dhe Fiorentinës, një incident në provincën e Salerno-s e ka kthyer këtë sport dhjetë vite mbrapa, në imazh. 

Sergio Vessicchio, telekronist (komentator) i transmetuesit lokal “CanaleCinqueTv”, e nisi komentin e tij me fyerje kundër gjyqtares së ndeshjes së femrave, Agropoli-Sant'Agnello, e quajtur Annalisa Moccia: "Eshtë një gjë e pakuptueshme dhe e neveritshme të shohësh femrat që bëjnë drejtësi si gjyqtare në një kampionat, ku ekipet shpenzojnë mijëra euro. Një shaka e federatës".

Presidenti i televizionit, që është edhe drejtues i shoqatës së gazetarëve të Napolit, Ottavio Lucarelli, në fakt, njoftoi pezullimin nga puna të Vessicchio, i cili edhe në një cikël emisioni të natës, ndër të tjera, kishte përsëritur bindjet e tij: 

"Unë personalisht e ndiej se angazhimi i femrave në arbitrimin e futbollit është e gabuar, për shumë arsye. Nuk fshihem, i konfirmoj mendimet e mia. Përse të gjithë këta moralistë nuk bëjnë betejë për t'i bërë ato të luajnë së bashku me meshkujt?”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Futbollisti i Shqipërisë dhe Osijekut Eros Grezda rrezikon të dënohet rëndë për shkak se akuzohet se ka goditur me grusht në kokë sulmues

Stivi Frashëri ka qenë gjatë karrierës së tij portier si në radhët e Tiranës, ashtu edhe të Kukësit.

Ndeshjet e mëdha të Premier Ligës angleze mund të luhen në fushë asnjanëse për të shmangur grumbullimin e turmave dhe jashtë stadiumit.

Inter mbetet në pritje për të kuptuar se çfarë do të ndodhë me Lautaro Martinez, do të mund Barcelona të paguaj klauzolën e tij të largim

Në sezonin e mrekullive të Atalantës me skuadrën bergamaske që shkruajti historinë duke u kualifikuar në çerekfinalet e Champions League,

Telonevela Mauro Icardi që zgjati për më shumë se një vit mbyllet me një fund të lumtur për të gjitha palët.

Futbolli në Hungari nisi më 23 maj, por që nga kjo fundjavë qeveria dhe federata në vend rihapën dyert e stadiumeve, duke kthyer tifozët

Grabitjet vazhdojnë të jenë të shumta në Angli, ku shpesh preh e tyre janë bërë edhe lojtarët e skuadrave të ndryshme.

E ardhmja e mesfushorit të spikatur të Teutës  dhe Shpresave Sherif Kallakut duket se do të jetë larg i Shqipërisë.

Teuta ndez “motorët” para rifillimit të kampionatit.