Forcat ruse të sigurisë: ''Kemi parandaluar sulme terroriste me dron gjatë Botërorit''

08/11/2018 - 17:11

Përfaqësues të lartë të forcave të sigurisë në Rusi kanë konfirmuar sot se ata kanë parandaluar sulm terrorist me dronë gjatë Botërorit 2018 që u mbajt në këtë vend gjatë verës. Drejtori për Shërbimet e Sigurisë Federale në Rusi, Aleksander Bortnikov, e konfirmoi këtë në një takim me agjencitë e sigurisë në vend gjatë ditës s sotme.

Ai bëri të ditur se agjentët e FSB kishin zbuluar 7 grupe që planifikonin sulme ndaj fansave të huaj që kishin udhëtuar drejt Rusisë për të ndjekur aktivitetin. Ai pohoi gjithashtu se këto sulme ishin ndalur falë edhe bashkëpunimit me agjenturat e huaja.

“Një shembull i mirë i bashkëpunimit ndërkombëtar është edhe zhvillimi i Kupës së Botës në Rusi gjatë këtij viti. Falë përpjekjeve të përbashkëta u bë i mundur parandalimi i sulmeve terroriste”, deklaroi ai në këtë mbledhje.

Para fillimit të Botërorit kishte vazhdimisht frikë se mos aktiviteti në Rusi do të ishte vatër e sulmeve terroriste, sepse kishte pasur vazhdimisht kërcënime nga elementë radikalë.

Por gjatë aktivitetit nuk ndodhi asnjë incident domethënës dhe gjithçka shkoi shumë normalisht, pasi shteti rus kishte vendosur në punë të gjithë aparatin e tij të sigurisë për të evituar probleme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zinedin Zidane, Jurgen Klop dhe Arsen Venger kanë qenë me kohë në listën e trajnerëve që mund të zëvendësojnë Niko Kovaçin në krye të pan

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Christian Panuçi, ka folur nga Durrësi në prag të miqësores kundër Uellsit, që mund të jetë e fundit për

Kapiteni i Kombëtares shqiptare Mërgim Mavraj është shfaqur krah trajnerit Panuçi në konferencën për shtyp nga Durrësi dhe fokusi i gazet

Me kontratën drejt përfundimit me Arsenalin dhe pa asnjë ofertë për të rinovuar me “topçinjtë”, Aaron Ramsey vazhdon të jetë një nga lojt

Ende pa u mbushur një vit nga vdekja e futbollistit Davide Astorit, futbolli italian është tronditur sot nga një tjetër tragjedi.

Një përplasje horror ka ndodhur në pistën e GP Macau, ku po zhvilloheshin garat për Teenage Formula 3, teksa një pilote 17-vjeçare ka flu

Mesfushori holandez i Eintrachtit të Frankfurtit, Jonathan De Guzman ka zbuluar një prapaskenë tronditëse dhe të turpshme njëkohësisht, p

Bojan Gjorgievski “skanon” Teutën. Mbrojtësi i linjës së djathtë duket se ka gjetur veten në Durrës dhe këtë nuk ngurron që ta pranojë.

Teuta pret Luftëtarin të shtunën prej orës 17:00 në stadiumin “Niko Dovana” dhe do të kërkojë të marrë pikët e plota.

Chris Gunter do t’i kërkojë Gareth Bale borxh avionin privat për të sjellë familjen në Shqipëri, kur do të bëhet futbollisti me