Gara për "Këpucën e Artë", mungon rivaliteti Messi-Ronaldo

14/04/2019 - 22:30

Ndryshe nga çfarë jemi mësuar të shohim vitet e fundit gara për ‘Këpucën e Artë’ nuk zhvillohet më mes 2 yjeve Messi dhe Ronaldo. 

Argjentinasi kryeson i vetëm garën për golashënuesin më të mirë me 33 gola dhe 66 pikën dërsa ndiqet nga talenti franzec Kylian Mbappe me 27 gola dhe 54 pikë. Ylli i Juventusit ka shënuar 19 gola (38 pikë) në Serie A dhe qëndron shumë prapa rivalit të tij të përhershëm.

Në kohën që po afrohet fundi i sezonit 2018/2019, Goal ka bërë një përmbledhje të golashënuesve më të mirë në disa prej ligave kryesore evropiane që konkurrojnë për "Këpucën e Artë". 

Më poshtë janë 10 golashënuesit më të mirë deri më tani:

1. Lionel Messi (Barcelona) 33 gola (66 pikë) 
2. Kylian Mbappe (PSG) 27 gola (54 pikë) 
3. Robert Lewandowski (Bayern Munich) 21 gola (42 pikë) 
4. Krzysztof Piatek (Genoa/AC Milan) 21 gola (42 pikë) 
5. Fabio Quagliarella (Sampdoria) 21 gola (42 pikë) 
6. Luis Suarez (Barcelona) 20 gola (40 pikë) 
7. Duvan Zapata (Atalanta) 20 gola (40 pikë) 
8. Mbaye Diagne (Kasimpasa/Galatasaray) 26 gola (39 pikë) 
9. Cristiano Ronaldo (Juventus) 19 gola (38 pikë) 
10. Sergio Aguero (Manchester City) 19 gola (38 pikë)

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tjetër kapitull në ndeshjet e trukuara në kampionatin spanjoll.

Një lajm i bujshëm është duke qarkulluar në këtë periudhë të nxehtë merkatoje.

Një incident i rëndë u regjistrua në ndeshjen e djeshme mes Serbisë U-21 dhe Austrisë U-21 të vlefshme për Kampionatin Europian të 21-vje

Iu bashkua Teutës në muajin janari, si një nga afrimet më të bujshme, por eksperienca e Armando Vajushit me bregdetarët zgjati vetëm pak

Pasi përfundoi periudhën e huazimit te Lugano, Armando Sadiku nga grumbullimi i kombëtares shqiptare bëri me dije se pas pushimeve do të

Ende pa e bërë prezantimin e tij, media italiane jep detaje se Mauricio Sarri ka pranuar Juventusin, por ndërkohë ka bërë vetëm dy kërkes

Kleis Bozhanaj është talenti shqiptar që kanë përfunduar në listën e dëshirave nga skuadrat më të mëdha europiane.

Mohamed Salah ka refuzuar shansin për t’iu bashkuar Realit të Madridit dhe Juventusit këtë verë, por ai do të marrë në konsideratë të ard

Bledi Shkëmbi është i lumtur që pas një sezoni të suksesshëm në krye të Teutës u shpërblye nga drejtuesit me rinovim të kontratës.Trajner