Teuta barazon me Tiranën në “Niko Dovana” të Durrësit (1-1), në një sfidë që dhuroi shumë emocione, sidomos në minutat e fundit, me gjyqtarin që ndëshkoi dy lojtarë bardheblu me kartonë të kuq, ndërsa Teuta tentoi deri në sekondat e fundit përmbysjen e madhe, por pa mundur të marrë më shumë se një pikë.

Tiranasit treguan karakter ndaj një kundërshtari të fortë, por jo qetësinë e duhur për të menaxhuar situatat më të vështira. Tirana e nisi ndeshjen me frymën e duhur dhe jo rastësisht në minutën e 18-të bardheblutë kaluan në epërsi me Michael Ngo, që shfrytëzoi topin e mbetur në zonë pas gabimit të dyfishtë të Kristi Vangjelit thuasje në zonën e portierit (goditi shtyllën dhe u ndal nga portieri).

Miqtë nga kryeqyteti e menaxhuan më së miri ndeshjen në minutat në vazhdim, duke patur raste të tjera shënimi, deri në momentin kur Hoxhallari u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë në minutën e 76-të.

Edhe në inferioritet numerik Tirana rezistoi me autoritet, por Ilion Lika, nuk vlerësoi si duhet një parabël, duke i dhënë një asist Rustem Hoxhës në minutën e dytë shtesë në tentativën për të larguar topit mbi tra.

Kartoni i dytë i verdhë për Torasën bëri që Tirana të luante edhe disa minuta me 2 lojtarë më pak, por Teuta nuk pati qetësinë e duhur për të shënuar golin e dytë.